Identifying cloud computing, security challenges and a field survey
  1. Tez No: 740013
  2. Yazar: ACHEAMPONG HENRY MANHYIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bulut bilişimin korunması, günümüzün giderek uzaklaşan ortamında araştırmacılar ve uygulayıcılar için bir endişe alanıdır. Bilim alanındaki birçok rapor, bu güvenlik sorunlarından bazılarının veri ihlalleri olduğuna, diğerlerinin ise erişim kontrolü ile ilgilendiğine işaret ediyor. Konu ne olursa olsun, bir yazılım veya çözüm seçeneği yapılırken karar vericileri fazlasıyla ilgilendirmektedir. Bulut bilişim, yakında bilişim dünyasında devrim yaratacak olan yeni nesil ağdır. Hizmetlere erişilebilirlik ve istek üzerine destek de dahil olmak üzere bir dizi olasılığa sahiptir. Güvenlik, bulut bilişim paradigmasında hala kritik bir zorluktur. Bu zorluklar, kullanıcının gizli veri kaybını, veri sızıntısını ve kişisel veri gizliliğinin ifşa edilmesini içerir. Bu çalışma, bulut bilişim ortamları için onunla ilgili sorunlar ve düzeltmeler hakkında bilgi temelinde kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Bu araştırmanın sonunda bulut bilişim güvenliği ve sızma testi için bir anket hazırlıyoruz. İnternet üzerinden, bulut bilişim, tüketicilere daha fazla esneklik ve Maliyet-etkin bir şekilde isteğe bağlı hizmetler sunma potansiyelini ortaya koyuyor. İsteğe bağlı hizmet, kaynak havuzu oluşturma ve her şeyi bulut ortamına kaydırma konseptine doğru ilerlerken, güvenlik bu yeni hayali bilgi işlem yeteneği bölümünün önündeki en büyük engeldir. Bu araştırma, bulut bilişimi etkileyen farklı faktörler için güvenlik sorunlarına kapsamlı bir genel bakış sunar. Ayrıca, gömülü sistem, uygulama, depolama sistemi, kümeleme ile ilgili konularla ilgili birkaç temel konu hakkında ayrıntılı bir tartışma verilmektedir. Kısacası, doğru önlemleri alırsanız bulut bilişim, iş ihtiyaçları için hem daha güvenli hem de daha faydalı olabilir. Bu araştırma, bazı genel bulut ve özel bulut yetkililerinin yanı sıra ilgili güvenlik endişeleri üzerinde çalışır. Ayrıca, gelişmiş güvenlik kontrolü ihtiyacını da içerir. Bulut bilişim kullanıcılarının güvenlik sorunları ve modelleri hakkındaki görüşlerini öğrenmek amacıyla bir anket yapılır. Anket, bulut bilişim kullanıcılarının bulut bilişim güvenlik zorlukları hakkındaki farkındalığına daha fazla ışık tutuyor. Bu sonuçlar, özellikle bulut bilişim ortamında tasarım yaparken bulut bilişim Mühendislerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The protection of cloud computing is an area of concern for researchers and practitioners in the increasingly distant environment of today. Several reports in the field of science point out that some of these security issues are data breaches, while others deal with access control. Whatever the issue, when making a software or solution option, it concerns decision-makers greatly. Cloud computing is the next-generation network that is soon going to revolutionize the computing world. It has an amount of possibilities, including the accessibility of services and support on request. Security is still a critical challenge in the cloud computing paradigm. These challenges include user's secret data loss, data leakage and disclosing of personal data privacy. This study presents a thorough study on the base of information on the problems with it and fixes for cloud computing environments. At the end of this research, we prepare a questionnaire for cloud computing security and penetration testing. Over the internet, cloud computing reveals are makeable potential to provide on-demand services to consumers with greater flexibility and Cost-effective manner. While moving towards the concept of on-demand service, resource pooling, and shifting everything to the cloud environment, security is the major obstacle for this new dream division of computing capability. This research presents a comprehensive overview of the security issues for different factors affecting cloud computing. Furthermore, a detailed discussion on several key topics regarding the embedded system, application, storage system, clustering related issues are given. In short, cloud computing can be both safer and more rewarding for business needs if you take the right precautions. This research works on some public cloud and private cloud authorities as well as related security concerns. Moreover, it includes the need for improved security control. A questionnaire is made for the purpose of finding out cloud computing users' opinion on security challenges and models. The questionnaire put more light on cloud computing users' awareness about cloud computing security challenges. This results can help cloud computing Engineers while designing especially in cloud computing environment