Rize ilinde çay üretiminde karşılaşılan bitki koruma sorunlarının belirlenmesi
Determination of plant protection problems of tea production in the province of Rize
- Tez No: 740063
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE YANAR, PROF. DR. ESEN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma çay üretiminin yoğun olarak gerçekleştirildiği Rize ilinin Merkez, Çayeli, Pazar, Ardeşen ilçelerinde çay üreticilerinin çaylıklarda karşılaştığı bitki koruma sorunlarının belirlenmesi, belirlenen bu sorunlara karşı üreticilerin uyguladıkları bitki koruma yöntemlerinin belirlenmesi ve organik tarım hakkındaki üreticilerin düşüncelerinin öğrenilmesi amacıyla anket çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Bu dört merkez ilçede 80 adet olmak üzere 52 sorudan meydana gelen toplam 320 adet anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre çay üreticilerinin genel olarak önemli bir bitki koruma sorununun olmadığı ancak son yıllarda önemli iki zararlının bölgede çay üretimini tehdit ettiği belirlenmiştir. Bu zararlılardan birisi Gürcistan'dan ülkemize girdiği belirlenen vampir kelebek Ricania simulans (Walker) (Hemiptera: Ricaniidae). Diğeri de kahverengi kokarca Halyomorpha halys (Stål 1855) (Hemiptera: Pentatomidae). Bunların yanında üreticilerimizin çayda organik tarıma geçiş konusunda önyargılara sahip olduğu gözlemlenmiş ve organik tarıma geçmeyi istemediklerini ifade etmişlerdir. Çay üreticilerinin organik tarım konusundaki ön yargılarını değiştirebilmek için seminer ve eğitim programlarının yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Survey was conducted to determine the plant protection problems encountered during tea production, plant protection practices used to deal with these problems and approach to organic tea production by tea producers in Central, Çayeli, Pazar, and Ardeşen districts of Rize. Total of 320 farmers participated to the survey (80 farmers per district) and the questionnary consisting of 52 questions.According to the results of the survey, it has been determined that the tea producers generally don't have an important plant protection problem, however two important pests threaten tea production in the region in recent years. One of these pests is the vampire butterfly Ricania simulans (Walker) (Hemiptera: Ricaniidae), which was determined to have entered our country from Georgia. The other is the brown marmorated stink bug Halyomorpha halys (Stål 1855) (Hemiptera: Pentatomidae). Besides, it has been observed that our producers have prejudices about the transition to organic tea production and they stated that they do not want to switch to organic agriculture. It is thought that it would be beneficial to organize seminars and training programs in order to change the prejudices of tea producers about organic farming.