Afgan çay işçilerinin göç süreci ve mevsimlik tarımda çalışma deneyimleri
Migration process of Afghan tea workers and their experiences of working in seasonal agriculture
  1. Tez No: 933870
  2. Yazar: SİBEL AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Rize ilinde mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Afgan göçmenlerin sosyo-ekonomik profilini, yaşam koşullarını, karşılaştıkları sorunları ve sosyal hizmet ihtiyaçlarını incelemeyi amaçlamıştır. Afganistan'daki siyasi istikrarsızlık, iç savaş ve ekonomik zorluklar nedeniyle ülkelerini terk eden Afgan göçmenler, Türkiye'nin farklı bölgelerinde düşük ücretli ve güvencesiz işlerde çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır. Rize'nin çay üretiminde önemli bir yer tutması ve bu alanda emek yoğun bir sektör olması nedeniyle bölge, Afgan göçmenler için önemli bir istihdam alanı haline gelmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve fenomenolojik yaklaşım temel alınmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış formlar eşliğindeki görüşmeler ve gözlem yoluyla toplanmış ve araştırmaya Rize'de mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 20 Afgan göçmen katılmıştır. Veriler, tematik analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, Afgan göçmenlerin uzun çalışma saatlerine rağmen düşük gelir düzeyi ile yaşamlarını sürdürdüğünü ve çoğu zaman temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını göstermiştir. Barınma koşullarının yetersizliği dikkat çekerken, hijyenik olmayan zor yaşam koşullarına sahip ortamlarda yaşadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, sağlık hizmetlerine erişimin sınırlı olduğu ve dil sorunun, sağlık hizmetlerinden yararlanma başta olmak üzere sosyal yaşamın birçok alanında ciddi engeller oluşturduğu belirlenmiştir. Göçmenlerin, sosyal destek programlarından yeterince faydalanamadıkları ve bu alanda farkındalık yaratılması gerektiği bir diğer bulgudur. Toplumsal uyum süreçlerinde ise göçmenlerin dil ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan ayrımcılık ve dışlanma gibi sorunlarla karşılaştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the socio-economic living conditions, problems they face and social service needs of Afghan immigrants working as seasonal agricultural workers in Rize, Turkey. Afghan immigrants, who left their country due to political instability, civil war and economic difficulties in Afghanistan, try to make a living by working in low-paid and insecure jobs in different regions of Turkey. Since Rize has an important place in tea production and is a labor-intensive sector, the region has become an important working area for Afghan immigrants. In this context, the study aimed to provide a detailed perspective on the business and daily lives of Afghan immigrants. In the research, qualitative research method was adopted and the phenomenological approach was based. Data were collected through interviews and observation accompanied by semi-structured forms, and 20 Afghan immigrants working as seasonal agricultural workers in Rize participated in the research. The data were evaluated using the thematic analysis method. In the research, qualitative research method was adopted and the phenomenological approach was based. Data were collected through interviews and observation accompanied by semi-structured forms, and 20 Afghan immigrants working as seasonal agricultural workers in Rize participated in the research. The data were evaluated using the thematic analysis method.