Hodgkin lenfoma tanılı hastalarda bazal PET/BT görüntülemeden elde edilen volümetrik parametrelerin interim PET/BT ile belirlenen kemosenstivite ve prognostik verilerle ilişkisi
The relationship of volumetric parameters obtained from basal PET/CT imaging in patients diagnosed with hodgkin lymphoma, with prognostic data and chemosensitivity determined by interim PET/CT
  1. Tez No: 740108
  2. Yazar: CEREN SEZGİN ARIKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE ELVAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: F-18-florodeoksiglukoz (F-18 FDG) PET/BT Hodgkin lenfoma tanılı hastalarda evreleme ve tedaviye yanıtı değerlendirmede günümüzde altın standart yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada evreleme amaçlı çekilen F-18 FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen metabolik parametrelerin ve interim PET/BT (iPET) görüntülemelerinin tedavi sonu PET (ePET) yanıtını ön görmekteki değeri araştırıldı. Ayrıca EORTC, GSHG ve NCCN evrelerinde ve IPS'de yer alan prognostik özellikler ile interim PET yanıtı ve ePET yanıtı arasındaki ilişki değerlendirildi. Yöntem: 2016-2021 yılları arasında evreleme, interim ve tedavi yanıtı değerlendirme F-18 FDG-PET/BT görüntüleme uygulanan laboratuvar, patoloji ve tedavi verilerine ulaşılabilen Hodgkin lenfoma tanılı 52 hasta (31 erkek, 21 kadın; yaş aralığı 17-74 yıl, ortalama: 43.38±16.12) retrospektif olarak incelendi. Hastalara tedavi öncesi evreleme amaçlı çekilen F-18 FDG-PET/BT görüntülerinden elde edilen SUVmax, SUVmean, lezyon/karaciğer SUVmax ortalaması, tümör hacmi (TV), metabolik tümör volümü (MTV) ve total lezyon glikolizis (TLG) gibi tümör parametreleri ile iPET ve ePET görüntülerinde belirlenen Deauville tedavi yanıt skorları karşılaştırıldı. iPET değerlendirme için 2 kür ABVD (Adriamisin, Bleomisin, Vinkristin, Dakarbazin) tedavisi sonrası görüntüler kullanıldı. Deauville kriterlerine göre skorlama yapılırken; skor 1 veya 2: İnterim ve tedavi sonu yanıt değerlendirmede tam yanıt olarak alınırken, skor 4 veya 5: İnterim değerlendirmede FDG uptake'inde bazale göre azalma varsa parsiyel yanıt, bazale göre artış varsa progresif hastalık; tedavi sonu değerlendirmede ise tedavi başarısızlığı olarak değerlendirildi. Skor 3: İnterim ve tedavi sonu yanıt değerlendirmede yetersiz yanıt olarak değerlendirildi. EORTC, GSHG ve NCCN evrelerinde ve IPS'de yer alan prognostik özellikler kaydedilerek tedavi yanıtları ile aralarındaki ilişkiler değerlendirildi. Bulgular: çalışmaya dahil edilen 52 hastanın 3'ü (%5.7) LPHL, 32'si'ü (%61.5) NSHL, 15'i (%28.8) MSHL, 2'si (%3.8) LFHL tipiydi. Evreleme PET görüntülerinden elde edilen MTV değeri ile iPET ve ePET'teki tedavi yanıtları arasında anlamlı ilişki saptandı (sırasıyla p=˂0.001, p=0.003). Yine bu görüntülerden elde edilen TLG değeri ile iPET ve ePET tedavi yanıtlarıarasında pozitif korelasyon mevcuttu (sırasıyla p=0.001, p=0.006). MTV ve TLG ile benzer şekilde, total hastalık volümü ile de tedavi yanıtları ile anlamlı ilişki gözlendi (sırasıyla p= ˂ 0.001, p=0.001). Hastaların evreleme görüntülerindeki lezyon SUVmax ile iPET yanıtı anlamlı ilişki gösterirken (p=0.023), ePET yanıtı ile anlamlı ilişki saptanmadı. Lezyon/karaciğer SUVmax oranı ile tedavi yanıtları arasında anlamlı ilişki izlenmedi. Hastaların LDH seviyeleri ile MTV, TLG, volüm değerleri ve SUVmax'ları arasında pozitif koralesyon mevcuttu (sırasıyla p= ˂ 0.001, p= ˂ 0.001, p= ˂ 0.001, p=0.043). Yine LDH seviyeleri ile iPET ve ePET yanıtları arasında da anlamlı ilişki saptandı (sırasıyla p= ˂ 0.001, p=0.002). Sonuç: Hodgkin lenfoma tanılı hastaların evreleme amaçlı çekilen F-18 FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen SUVmax, MTV ve TLG değerleri tedaviye yanıtı öngörmekte olup, prognostik belirteçler arasına girmek açısından umut vadetmektedir. Tedavi sonu yanıtı öngörmede iPET yanıtı da prognostik belirteçlerin çoğundan daha değerli bir kriter olarak ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: F-18-fluorodeoxyglucose (F-18 FDG) PET/CT is currently used as the gold standard method for staging and evaluating response to treatment in patients with Hodgkin lymphoma. In this study, the value of metabolic parameters obtained from F-18 FDG PET/CT images taken for staging purposes and interim PET/CT (iPET) imaging in predicting the end-of-treatment PET (ePET) response was investigated. In addition, the relationship between the prognostic features in EORTC, GSHG and NCCN stages and IPS, and the interim PET response and the end-of-treatment PET response were evaluated. Method: 52 patients (31 men, 21 women; age range 17-74 years, mean: 43.38±16.12) with a diagnosis of Hodgkin Lymphoma, whose laboratory, pathology and treatment data could be obtained, who underwent F-18 FDG-PET/CT imaging for staging, interim evaluation and subsequent treatment response between 2016-2021 were analyzed retrospectively. Tumor parameters such as SUVmax, mean of lesion/liver SUVmax values, tumor volume (TV), metabolic tumor volume (MTV) and total lesion glycolysis (TLG) obtained from F-18 FDG-PET/CT images taken for staging purposes before treatment and Deauville treatment response scores determined on iPET and ePET images were compared. Images after 2 cycles of ABVD were used for iPET evaluation. While scoring according to Deauville criteria; score 1 or 2: Interim and end-of-treatment response is considered as complete response in the evaluation, while score 4 or 5: Partial response if FDG uptake decreases compared to baseline in interim assessment, progressive disease if it increases compared to baseline; in the post-treatment evaluation, it was considered as treatment failure. Score 3: Interim and end-of-treatment response were evaluated as inadequate response in the evaluation. The prognostic features in EORTC, GSHG and NCCN stages and IPS were recorded and their relationship with treatment responses was evaluated. Results: 3 (5.7%) of the 52 patients included in the study were LPHL, 32 (61.5%) NSHL, 15 (28.8%) MSHL, 2 (3.8%) was LFHL type. A significant correlation was found between MTV value obtained from staging PET images and treatment responses in iPET and ePET (p=˂0.001, p=0.003, respectively). There was a positive correlation between TLG value obtained from these images and iPET and ePET treatment responses (p=0.001, p=0.006, respectively). Similar to MTV and TLG, a significant correlation was observed between total disease volume and treatment responses (p= ˂ 0.001, p=0.001, respectively). While SUVmax in the staging images of the patients showed a significant correlation with the iPET response (p=0.023), no significant correlation was found with the ePET response. There was no significant relationship between the lesion/liver SUVmax ratio and treatment responses. There was a positive correlation between LDH levels and MTV, TLG, volume values and SUVmax of the patients (p= ˂ 0.001, p= ˂ 0.001, p= ˂ 0.001, p=0.043, respectively). There was also a significant correlation between LDH levels and iPET and ePET responses (p= ˂ 0.001, p=0.002, respectively). Conclusion: SUVmax, MTV and TLG values obtained from F-18 FDG PET/CT images taken for staging of patients with Hodgkin lymphoma predict treatment response and are promising in terms of being among the prognostic markers. iPET response also stands out as a more valuable criterion than most of the prognostic markers in predicting treatment response.