Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) İngilizce eğitimi'nde kullanımının ortaokul öğrencilerinin bağlılık ve öz-düzenleyici öğrenme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of the use of the Educational Information Network (EBA) English education on the engagement and self-regulated learning skills of secondary students
- Tez No: 740141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR REİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin İngilizce eğitiminde EBA kullanımlarının davranışsal, bilişsel, sosyal, duyuşsal bağlılıklarını ve öz düzenleyici öğrenme becerilerini ne düzeyde ve nasıl etkilediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada sorularını cevaplamak amacıyla nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılmasını içeren karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle EBA platformu üzerinden yapılan uygulamaya katılım sağlayan 60 öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. MOOC Bağlılık Ölçeği, Algılanan Öz-Düzenleme Ölçeği ve görüşme formundan yararlanılarak veriler toplanmıştır. Nicel veriler betimsel ve kestirimsel istatistik teknikleriyle analiz edilmiştir. Nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analiz sonucunda EBA platformunun ortaokul öğrencilerinin davranışsal, bilişsel, sosyal, duyuşsal bağlılıklarını ve öz düzenleyici öğrenme becerileri üzerindeki etkisinin yüksek düzeyde ve olumlu yönde bir etkisi olduğu görülmüştür. EBA' da bulunan video, test, alıştırma, etkinlik ve tartışma formu gibi içeriklerin ortaokul öğrencilerinin bağlılıklarını ve öz düzenleyici öğrenme becerilerini olumlu yönde desteklediği görülmüştür. EBA'nın ortaokul öğrencilerinin bağlılık ve öz-düzenleyici öğrenme becerileri üzerindeki etkisini artırabilmek amacıyla detaylı ve dikkat çeken konu anlatım videolarının arttırılması, kelime ezberleme ya da grammer çalışma yapılması için oyunlar oluşturulması ve kolaydan zora doğru yapılandırılmış alıştırma, test gibi etkinliklerin eklenmesi gibi düzenlemelerin yapılması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to present to what extend and how secondary school students' use of EBA in English education affects their behavioral, cognitive, emotional, social engagement and self-regulated learning skills. In the study, mixed research method which includes the use of quantitative and qualitative research methods was used together to answer the questions. Sixty students who participated in an application made on the EBA platform with convenience sampling method were included to the study. Data was collected by using the MOOC engagement scale, self-regulated perception scale, and the interview form. The quantitative data was analyzed with descriptive and predictive statistical techniques. Qualitative data was subjected to content analysis. As a result of the analysis, it was seen that the effect of the EBA platform on the behavioral, cognitive, emotional, social engagement and self-regulated learning skills of secondary school students was high and positive. It has been seen that the content such as videos, tests, exercises, activities, and discussion forms in EBA positively supports the commitment and self-regulated learning skills of secondary school students. To increase the effect of EBA on secondary school students' engagement and self-regulated learning skills it is useful to make arrangements such as increasing detailed and attention-grabbing lecture videos, creating games for memorizing words and grammar and adding activities such as exercises and tests that are structured from easy to difficult.