Integrated eco-technology for a selective recovery of base and precious metals in Zn and Pb flotation tailing
Pb ve Zn flotasyon atıklarından baz ve kıymetli metallerin entegre eko-teknoloji ile seçimli kazanımı
  1. Tez No: 740142
  2. Yazar: SHOKRULLAH HUSSAINI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Atık kazı teknolojileri henüz madencilikte geliştirilmemiştir ve uygulanmamıştır. Ayrıca, sanayileşmenin madencilik ve metalürjik faaliyetlerdeki hızlı gelişimi, büyük ve artan miktarlarda tehlikeli maden atıklarına neden olmaktadır. Maden atıkları, baz ve değerli metaller gibi değerli kaynaklar içerilmektedir ve çekici polimetalik ikincil kaynaklar olarak düşünülmektedir; fakat maden atıkları da olası çevre kirliliğine yol açan tehlikeli maddeler içermektedir. Çinko ve kurşun genellikle Zn-Pb cevherlerinde ve atıklarında bulunmaktadır. Kurşun-çinko cevherleri, öğütme işleminin ardından zenginleştirilmektedir. İlk aşamada kurşun minerallerinin yüzdürmesi ve ardından çinko minerallerinin yüzdürülmesi ile ardışık seçimli flotasyon tekniği uygulanmaktadır Kurşun ve çinko kaynaklarının dağılımının çok geniş ve çok çeşitli kurşun ve çinko oksitleri ve sülfürleri vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, new sustainable ecological processes will be developed for recovering economically important metals (Cu, Zn, Sn, Ni, Cd, and Pb) from wastes resulting from the leaching of flotation tailing. Au and Ag will be recovered using organic solutions which are environmental friendly and easily recyclable. Zinc and lead are usually concomitantly present in Zn–Pb ores and tailings. Lead-zinc ores are concentrated adopting grinding followed by sequential flotation technique in which lead minerals are floated in the first stage further followed by flotation of zinc minerals [4]. The distribution of lead and zinc resources was very wide, and there were many different kinds of oxide of lead and zinc.