Lise son sınıf öğrencilerinde sınav kaygısı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of examination of exam anxiety and related factors in high school last students
- Tez No: 740167
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, lise son sınıf öğrencilerinde sınav kaygısı ve ilişkili faktörler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kahramanmaraş ili merkez ilçelerindeki liselerde öğrenim gören ve üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencileri arasından ailelerinden izin alınmış ve araştırmaya gönüllü olarak katılımları sağlanmış öğrenciler oluşturmuştur. Toplamda 701 öğrenci araştırma veri toplama araçlarına cevap vermiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Westside Sınav Kaygısı Ölçeği, Kariyer Hedefi Geribildirim Ölçeği ve Ergenler İçin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Sonuçta üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin; sınav kaygısı düzeyleri arttığı zaman kariyer hedefi olumsuz geri bildirimlerinin de arttığı; sınav kaygısı düzeyleri arttığı zaman zihinsel dayanıklılık düzeylerinin azaldığı; zihinsel dayanıklılık düzeyleri arttığı zaman kariyer hedefi olumsuz geri bildirimlerinin azaldığı görülmüştür. Araştırma literatürünün ve bulgularının ruh sağlığı ve eğitim alanlarında görev yapan tüm meslek elemanlarının çalışmalarına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, test anxiety and related factors were examined in high school seniors. The sample of the study consisted of students who were studying at high schools in the central districts of Kahramanmaraş and were preparing for the university entrance exam, with their parents' permission obtained and voluntarily participating in the research. In total, 701 students responded to the research data collection tools. Data; The Personal Information Form was obtained using the Westside Exam Anxiety Scale, The Career Goal Feedback Scale, and The Adolescent Mental Resilience Scale. As a result, students preparing for the university exam; when test anxiety levels increase, career goal negative feedback also increases; when test anxiety levels increase, mental toughness levels decrease; it was observed that when the mental toughness levels increased, the negative feedback on career goals decreased. It is thought that the research literature and its findings will shed light on the work of all professionals working in the fields of mental health and education.