A comparison of native and non-native speakers on the basis of the use and function of discourse markers in MA theses abstracts
Anadili İngilizce olan ve anadili İngilizce olmayan öğrencilerin yüksek lisans tezlerinin özet bölümlerinde kullandıkları söylem belirteçlerinin kullanımı ve işlevlerinin karşılaştırmalı araştırması
  1. Tez No: 740166
  2. Yazar: CANSU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN DAĞDEVİREN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İkinci dil (L2) yazarları, dilsel ve söylemsel sorunların yanı sıra anadili İngilizce olamama ve İngilizce konuşulan dünyanın sınırlarında olma sorunuyla karşı karşıyadır. Bu nedenle, L2 yazımı, anadil konuşucularının yazımından farklı olabilir. Bu çalışma, anadili İngilizce olan ve olmayan konuşucuları söylem belirteçleri açısından karşılaştırarak akademik yazıya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, katılımcıların yüksek lisans tezlerinin özet bölümleri Fraser'ın (1999) zamansal, ayrıntılı, çıkarımsal ve karşılaştırmalı belirteçler sınıflandırması kullanılarak incelenmiştir. Ant.Conc, veri analizinde kullanılan bir uyum aracıdır. Sonuçlara göre, anadili İngilizce olan ve olmayanlar arasında zamansal, ayrıntılı, çıkarımsal ve karşılaştırmalı belirteçlerde belirli farklılıklar vardır. Bu çalışmanın sonuçları göz önüne alındığında, bu kategorilerin kullanımında bazı benzerlikler ve farklılıklar olduğu belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
Second language (L2) writers face linguistic and discursive problems, as well as the problem of not being native speakers and being on the margins of the English-speaking world. Therefore, L2 writing may devitate from L1 speakers writing. The present study aims to contribute to academic writing by comparing native and non-native English speakers in terms of discourse markers. To this end, the abstract sections of the participants' MA theses were examined using Fraser's (1999) classification of temporal, elaborative, inferential, and contrastive markers. Ant.Conc, is a concordance tool used in data analysis. According to the results, there are certain differences in temporal, elaborative, inferential, and contrastive markers between native and non-native English speakers. In view of the results of the present study, it should be noted that there are some similarities and differences in the use of these categories.