Mobil eğitim uygulamalarının kronik böbrek yetersizliği progresyonuna etkisi
The effect of mobile training applications on chronic renal failure progression
- Tez No: 740185
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırma, mobil eğitim uygulamalarının kronik böbrek yetersizliği progresyonuna etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Yarı deneysel tasarımla yapılan araştırmanın örneklemini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü' ne bağlı bir Şehir Hastanesi' nin nefroloji polikliniğine başvuran 100 hasta (50 deney ve 50 kontrol) oluşturdu. Verilerin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Hemodiyaliz Hastalarının Diyet Bilgi (HHDB), Hemodiyaliz Hastalarının Diyet Davranış (HHDD), Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite (BDFA) ölçeği ve mobil eğitim uygulaması kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve parametrik olmayan testler, generalized linear mixed model ve lineer regresyon analizi kullanıldı. Deney ve kontrol gruplarına önce yüz yüze eğitim verildi. Daha sonra deney grubunun telefonlarına mobil eğitim uygulaması yüklendi. Deney grubundaki hastalar mobil eğitim uygulama ile altı ay boyunca takip edildi. Mobil eğitim uygulamasının içeriğini; eğitim, besin içerikleri, ölçüm değerleri ve bana soru sor bölümleri oluşturdu. Uygulamadaki hatırlatıcı sistemi ile haftada 2 gün hastalara bildirim gönderildi. Araştırmanın her iki grubundaki katılımcıların özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of research that Mobile Education Application is to evaluate its effects on the progress of chronic renal failure. The sample of the study, which is conducted with a semi-experimental design, consisted of 100 patients (50 interventions and 50 controls) who applied to the nephrology outpatient clinic of a City Hospital affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate. Patient Diagnosis Form, Diet Information (HHDB) of Hemodialysis Patients, Dietary Behavior (HHDD) of Hemodialysis Patients, Cognitive Behavioral Physical Activity (BDFA) scale and mobile education application were used as data collection tools. In the analyses of data; descriptive analyses, parametric and non-parametric tests, generalized linear mixed model and linear regression analysis are used. Firstly, face-to-face training was given to the experimental and control groups. Subsequently, a mobile education application was installed on the phones of the experimental group. The patients in the experimental group were followed for six months with the mobile education application. The content of the mobile education application; education, nutritional contents, measurement values and ask me a question sections. With the reminder system in the application, notifications were sent to the patients 2 days a week. The characteristics of the participants in both groups of the study were similar.