Dört sikloheksil fenoksiftalonitril grubu içeren yeni metalli ftalosiyaninlerin sentezi karakterizasyonu ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of some physical properties of new metalophthalocyanines containing four cyclohexyl phenoxyphtalonitril groups
- Tez No: 740186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HACER KAKI, PROF. DR. ŞAZİYE ABDURRAHMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ftalosiyaninler ile uzun yıllardır çalışılmakta olup, halen üzerlerinde yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Ftalosiyanin ve geçiş metali kompleksleri, gaz sensörleri, katalizörler, güneş pilleri, sıvı kristaller, doğrusal olmayan optikler, elektrokromik ekranlar ve fotodinamik terapi gibi çeşitli teknolojik uygulamalarda kullanılmaktadırlar. İlk aşamada başlangıç bileşiği [3,3'-sikloheksilidenbis(2-sikloheksilfenoksiftalonitril)] (3), 3-nitroftalonitril (1) ve 1,1-bis[3-sikloheksil-4-hidroksifenil]sikloheksan (2) reaksiyonu ile kuru DMF ve K2CO3 varlığında sentezlendi. Daha sonra bileşik 3 ten (Co(II), Zn(II), In(III)) (4,5,6) ftalosiyaninler elde edildi. Sentezlenen yeni bileşikler kolon kromotografisi ile saflaştırıldıktan sonra yapıları 1H-NMR, FT-IR, UV-vis ve MALDİ-TOF spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines have been studied for many years and intensive research is still being carried out on them. Phthalocyanine and transition metal complexes are used in various technological applications such as gas sensors, catalysts, solar cells, liquid crystals, nonlinear optics, electrochromic displays and photodynamic therapy (PDT). In the first step, the starting compound [3,3'-cyclohexylidenebis(2-cyclohexylphenoxyphthalonitrile)] (3), 3-nitrophthalonitrile (1) and 1,1-bis[3-cyclohexyl4-hydroxyphenyl]cyclohexane (2) are reacted with dry DMF and synthesized in the presence of K2CO3. Then, different (Co(II), Zn(II), In(III)) (4, 5, 6) phthalocyanines were obtained from compound (3). After the synthesized new compounds were purified by column chromatography, their structures were elucidated by 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR and MALDI-TOF spectroscopy methods.