Kompost üretimi için tamburlu tip kurutucu makine geliştirilmesi
Developing a drum dryer type device machine which is mainly used in the market for compost production system
- Tez No: 740196
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde insanlık ürettiğinden daha fazlasını tüketme eğilimindedir. Bunun sonucunda da çevre ve ekolojinin bozulması ile birlikte küresel ısınma artmakta ve tarımsal üretimler özellikle çoğunluğu Türkiye'nin de ve içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerde azalmaktadır. Aşırı ve bilinçsiz tüketim gelişmekte olan ülkelerde daha büyük problemlere yol açmaktadır. Bunun önüne geçebilmenin en önemli alternatif yollarından biri de organik kökenli atıklardan kompost üretimidir. Bu şekilde geri dönüşüm yolu ile organik tarıma, ekolojiye ve ekonomiye önemli bir katkı sunulması söz konusudur. Bu çalışmada başlangıç olarak, tarımsal ve evsel organik atıkların değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla tamburlu bir kurutucunun tasarımı yapılmıştır. Piyasada tamburlu kurutucu adı ile benzer makinalar üretilmekte ve satılmaktadır. Hem gübrelerin kurutulması hem de bölge sanayimize düşük maliyetli bir makina kazandırılmasının mümkün olduğunu ortaya koymak amacıyla bu sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tamburlu bir kompost üretim tesisi için besleme, havalandırma ve nem alma ünitesi oluşturulmuştur. Bu tamburlu kurutucuya % 45 nemli hayvansal kökenli kompost yüklemesi yapılmıştır. Tambur hızı 20 devir dakika-1 devrinde çalışma ile nem oranı %25 oranına düşürülmüştür. Sistem bu işlemi 20 dakikalık süre içinde gerçekleştirmiştir. Sistemin bir saatlik çalışma süresinde 2 100 kg ürün çıktısı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tamburlu kurutucu, Kompost üretimi, Kompost, Kompost üretim sistemi
Özet (Çeviri)
Today's society/countries consume more than they produce. As a result, agricultural production is decreasing in developing countries such as Turkey and Africa as a result of environmental and ecological pollution and global warming. Excessive and unconscious consumption causes bigger problems in developing countries. One of the most important alternative ways to prevent this is to make compost from environmental waste. In this way, it is possible to make an important contribution to organic agriculture and ecology by recycling. In this study, first of all, a drum dryer was designed to evaluate agricultural and domestic organic wastes and to bring them to economy. Similar devices are produced and sold under the name of drum dryer in the market. It is aimed to develop this system in order to show that it is possible to both dry the fertilizers and provide a low-cost device to our regional industry. A feeding, ventilation and dehumidification unit unit has been established for a drum dryer compost production facility. This drum dryer was loaded with animal origin compost with 45% humidity. The humidity rate was reduced to 25% with the tambour speed working at 20 rpm-1 revolution.It has been calculated that 2 100 kg of product is produced in a 1 hour period. KEYWORDS: Drum dryer, Compost production, Compost, Compost production system