COVİD-19 sürecinin toplumun hemşirelik imgesi ve hemşireye duyduğu güvene etkisi
The effect of COVİD-19 process on the society's image of nursing and trust of nurse
  1. Tez No: 740205
  2. Yazar: SÜMEYYE EKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada COVID-19 sürecinde toplumdaki hemşirelik imgesi ve hemşireye duyulan güveni etkileyen etmenlerin araştırılması amaçlandı. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın verileri 30.06.2021 / 28.02.2022 tarihleri arasında araştırmacı tarafından 445 bireyden toplandı. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelik İmajı Ölçeği”ve“Hemşireye Güven Ölçeği”kullanıldı. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntem (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), ölçümlerin karşılaştırılması için parametrik testler (bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi) ve ilişki arayıcı analizler (Pearson kolerasyon analizi, regresyon analizi) kullanıldı. Araştırmaya katılan bireylerin %72,8'i 18-30 yaş aralığında, %52,8'i kadın ve %56,6'sı lisans mezunudur. Katılımcıların %87,0'ının hiçbir kronik hastalığı bulunmazken, %67,2'sinin yakınları arasında sağlık çalışanı olduğu ve katılımcıların %47'sinin salgın süresince hemşirelik mesleğine yönelik düşüncelerinin değiştiği saptanmıştır. Bu çalışmada toplumun hemşirelik imgesinin orta düzey olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the factors influencing the image of nursing in society and confidance to nursing staff during the COVID-19 pandemics. The aim of this study was to examine the factors influencing the image of nursing in society and confidance to nursing staff during the COVID-19 pandemics. The data of this descriptive study were collected by the researcher in between June 30 th of 2021 and February 28 th of 2022 from 445 people. The data collection tools were used with the“Information Form”, the“Nursing Image Scale”and the“Nurse Confidence Scale”. Ethics committee approval and informed consent were obtained for the conduct of the study. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), parametric tests (t-test in independent groups and one-way analysis of variance) and correlation-seeking analyzes (Pearson correlation analysis, regression analysis) were used to evaluate the data. were used to compare measurements.72.8% of the people participating in the study are between 18 and 30 years old, 52.8% are women and 56.6% have a undergratuade degree. While 87.0% of the participants had no chronic diseases, it was observed that 67.2% of the participants were health workers among their relativesand 47% of the participants changed their minds about the nursing profession during the epidemic. In this study, it was determined that the nursing image of the society was moderate. While some statistically significant differences were found between the overall scores and sub-dimension scores of the“Nursing Image Scale”according to the participants' socio-demographic characteristics of gender, marital status, educational status and the change in their thoughts about the nursing profession during the COVID-19 outbreak (p0,05).