Farklı eğitim düzeylerinden mezun olan hemşirelerin profesyonel değerlerinin bakım davranışlarına etkisi
The effect of professional values of nurses graduated from nursing education programs at different levels on care behaviors
  1. Tez No: 740206
  2. Yazar: DERYA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİKE DURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırma farklı eğitim düzeylerinden mezun olan hemşirelerin profesyonel değerlerinin bakım davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Eskişehir ilinde üç hastanenin yataklı servislerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ocak – Nisan 2021 tarihleri arasında çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 288 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”, ''Bakım Davranışları Ölçeği-24“ ve ”Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği" ile toplanmış, uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %87,8'inin kadın, %39,2'sinin 30 yaş ve altında, %71,53'ünün lisans mezunu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Title: The effect of the professional values of nurses with different academic degrees, on their care behaviors. Aim: It is aimed to evaluate the effect of the professional values of nurses with different academic degrees, on their care behaviors. Method: The research was carried out in the inpatient services of three hospitals in Eskişehir. The sample of the study consisted of 288 nurses worked between January and April, 2021 and agreed to participate. The data were collected through“Personal Information Form”,“Caring Behaviors Inventory-24”and“Nurses' Professional Values Scale”and analyzed by appropriate statistical methods. Results: Of the nurses in the research, 87,8% are women, 39,2% are 30 years or younger, 71,53% have bachelor's degree.