Pandemi sürecinde evden çalışmak zorunda kalan kullanıcıların verimliliğinin artırılmasına yönelik iç mekanda biyofilik tasarım ilkelerinin kullanılması
Using biophilic design principles indoor to increase the competence of users that have to work from home during the pandemic
- Tez No: 740204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE RAHŞAN KARABETÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Koronavirüs olarak adlandırılan Covid-19 pandemisi 2019 yılından itibaren hayatımızda yer almaktadır. Virüsün yayılma ve bulaşma riskini azaltmak adına ülkeler sınırlarını kapatmış, seyahat kısıtlaması, sokağa çıkma yasağı, eğitime ara verilmesi, karantina gibi önlemler almıştır. Bu nedenle de, insanlar çeşitli değişikliklere maruz kalmıştır, yaşadıkları konutlarda tasarım olarak bir dizi değişiklikler yapma kararı almış, evden çalışmak zorunda kalan kullanıcılar ise çalışma alanlarını daha kullanışlı hale getirme ihtiyacı duymuştur. Bu sebeple, konutlarda ofis kavramı değişmiş, kullanıcılar daha verimli ortamlar için değişik tasarım fikirlerine ihtiyaç duymuştur. Ancak, salgın döneminde kullanılan malzemelerin doğal olması, tasarımda kullanılan renkler, konuttaki oksijen miktarı vb düşünülerek doğa ile iç içe tasarım anlayışı benimsenmiş ve biyofilik tasarımın kullanılmasına önem verilmiştir. Biyofilik tasarım pandemi döneminde daha fazla önem kazanmıştır, çünkü evde kapalı kalınan süreçlerde insanlar doğadan uzaklaşmıştır. Bu tezde doğadan uzaklaşmamak, tam tersine biyofilik tasarımla çalışma kapasitelerinin artırılabilecek mekanların tasarlanmasına yönelik öneriler yapılması hedeflenmiştir. Bunu yapabilmek için de biyofilik tasarımla yapılmış var olan ofislerin incelenmesi, buradan çıkarılacak tespitler sonucunda yeni bir tasarım önerisi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu tasarım önerisiyle, pandemi sürecinde veya buna benzer karantina döneminde home office'te çalışmak zorunda kalan kullanıcıların bu süre içerisindeki verimliliklerini artırabilmeleri hedeflenmiştir. Ancak, bu önerinin tam anlamıyla uygulanabilmesi için pilot bir bölge seçilerek bir tasarım uygulaması yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, called coronavirus, has been in our lives since 2019. In order to reduce the risk of the spread and transmission of the virus, countries have closed their borders, taken measures such as travel restrictions, curfews, interruption of education and quarantine. For these reasons, people were exposed to various changes, therefore, they decided to make a series of changes in the interior design of their homes and users who had to work from home needed to make their work space more useful. Due to the above mentioned reasons , the concept of offices at homes has changed and the users needed different design ideas for more productive environments. The usage of biophilic design was given importance after this , considering the natural materials used during the epidemic, the colors used in their designs, the amount of oxygen inside, and the concept of design which intertwins with nature. Biophilic design has gained more importance during the pandemic period, because people have distanced themselves from nature during quarantine . In this thesis, it is not aimed to get away from nature. On the contrary, it gives suggestions for new spaces' designs where working capacity can be increased with biophilic methods.In order to do this, it is aimed to examine the existing offices built with a biophilic design and to develop a new design suggestion as a result of the determinations to to be drawn from this Applying this suggestion allows the people who work from home during the pandemic or quarantine to be more productive. Therefore, it is more suitable to pick a temporary place to present and apply this design.