Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının eğitimde kullanılmasına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of Social Studies teachers' views on the use of mobile augmented reality applications in education
  1. Tez No: 740216
  2. Yazar: SALİHAN AYDIN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya genelinde teknolojik gelişmeler hız kesmeden ve önü alınamadan devam ederken eğitim de bu hızlı gelişmeler içerisinde yer almakta gecikmemiştir. Günümüzde Dünya ve Türkiye'de pandemi koşullarının da etkisiyle teknoloji kullanımı eğitim ve öğretimde ayrıcalık olmaktan çıkmış ve bir zorunluluk haline gelmiştir. Bilişsel teknoloji kullanımı, bilişsel teknolojinin bilinçli, verimli ve üretken kullanımı konularında güncel bir ders niteliğinde olan Sosyal Bilgiler Dersi, bireylere toplumsal haklarını, toplum içerisinde uyumlu yaşamayı, toplum ile etkileşim içerisinde yaşamaktan çok bireye toplum ile bütünlük sağlayacak şekilde yaşamayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle toplumsal gelişmelere yön veren teknolojik aygıtların ve bu aygıtlar içerisindeki uygulamaların, Sosyal Bilgiler Dersi öğretiminde etkili bir şekilde kullanılması bu hususta önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Mobil Artırılmış Gerçeklik Uygulamalarının eğitimde kullanılmasına ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Aksaray ilinde görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının eğitimde kullanılmasına dair görüşlerine ulaşmak amacıyla, Sosyal Bilgiler Öğretmenleriyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Aksaray İli Merkez ilçesinde görev yapan 20 Sosyal Bilgiler Öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma 20212022 eğitim öğretim yılı güz döneminde Sosyal Bilgiler Eğitimi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çalışma grubu ile akıllı telefonlarda kullanılan mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının eğitimde kullanılması konusu üzerine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verileri üzerinde betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak veriler incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının eğitimde kullanılmasına ilişkin verdiği yanıtlar, Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin çoğunluğunun Mobil Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları ile ilgili bilgi sahibi olmadığı sonucunu ortaya kayabilmektedir. Son olarak çalışmanın sonuçlarına göre öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the technological developments around the world continue without slowing down and unstoppable, education has not been delayed in taking part in these rapid developments. Today, with the effect of pandemic conditions in the world and in Turkey, the use of technology has become a necessity rather than a privilege in education and training. Social Studies Course, which is an up-to-date course on the use of cognitive technology and the conscious, productive and productive use of cognitive technology, aims to teach individuals their social rights, to live in harmony in society, to live in a way that provides integrity with society rather than interacting with society. For this reason, it is important to use the technological devices that direct social developments and the applications in these devices effectively in the teaching of Social Studies Course. The purpose of this research is to examine the views of Social Studies Teachers on the use of Mobile Augmented Reality Applications in education. For this purpose, interviews were conducted to reach the views of Social Studies Teachers working in Aksaray on the use of mobile augmented reality applications in education. In order to obtain data in the research,“semi-structured interview form”, one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consists of 20 Social Studies Teachers working in the central district of Aksaray. The research was carried out within the scope of Social Studies Education in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In the research, interviews were held with the study group on the use of mobile augmented reality applications used on smart phones in education. The research data was analyzed using content analysis. According to the results of the research, the answers given by the Social Studies Teachers regarding the use of mobile augmented reality applications in education are revealed with the data that the majority of the Social Studies Teachers have no knowledge about Mobile Augmented Reality Applications. Finally, recommendations were made according to the results of the study.