Simav Cumhuriyet Yareni geleneği ve toplantılarda icra edilen müzik eserlerinin güzel sanatlar liseleri Türk halk müziği teori ve uygulaması derslerinde kullanılabilirliği
Simav Republican Yareni tradition and usubility of musical works performed in meetings in Fine Arts high schools Turkish Folk Music theory and practice courses
  1. Tez No: 740217
  2. Yazar: KÜBRA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Education and Training, Folklore, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde varlığını sürdüren Dayanışma, yardımlaşma ve eğitim kurumlarından birisi yaren teşkilatlarıdır. Yaren teşkilatının kökeninin eski toy meclislerine ve ahiliğe dayandığı bilinmektedir. Bu teşkilatların, yaren kültürünü yaşatıp gelecek kuşaklara aktarım görevini üstlendiği söylenebilmektedir. Yaren teşkilatları ülkemizin çeşitli yerlerinde farklı isimler ve farklı törenler ile varlıklarını sürdürmektedirler. Bu teşkilatlara ev sahipliği yapan illerden biri olan Kütahya ili Simav ilçesinde 3 adet yaren teşkilatı bulunmaktadır. Bunlar; Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni, Cumhuriyet Yareni, Ahde Vefa Yarenidir. Yapılan çalışma Cumhuriyet Yareni'nin nitelik ve niceliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma Cumhuriyet Yareninde icra edilen“Türk Halk Müziği”eserlerlerinin günümüz yaren sohbet toplantılarında icra edildiği halinin notası bulunmadığından, notaya alınması ile önem arz etmektedir. Ayrıca icra edilen eserlerin daha iyi anlaşılabilmesi için makam ve ritim analizi yapılmıştır, Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği Teori ve Uygulama Dersi bakımından uygulanabilirliği incelenmiştir. Yapılan çalışma nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan durum çalışması modeli ile araştırma tekniklerinden ise görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni Kütahya ili olup örneklemi Simav Cumhuriyet Yareni üyeleridir. Simav ilçesindeki diğer yarenlerden farklı olarak Cumhuriyet Yareninin 4 Eylül Dağdan İnme törenine katılmadığı ve mendil yakma töreninin yapılmadığı tespit edilmiştir. Yaren teşkilatları gibi geleneksel eğitim kurumlarının kültürümüzün aktarılması ve yaşatılması için önem arz ettiği görülmektedir. Günümüzde bu eğitim kurumlarının işlevini yitirmeye yüz tutmasından dolayı bu kurumların içindeki törenlerin genç kuşaklara öğretiminin yapılması gerekmektedir. Bu sebeple bizim konumuz olan müzik eğitimi yarende icra edilen eserlerin notaya alınması, makam ve ritim analizlerinin yapılmasından dolayı Güzel Sanatlar Lisesi Türk Halk Müziği Teori ve uygulama dersi bakımından uygulanabilirliği incelenmesinden dolayı önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Solidarity, cooperation and education institutions that continue to exist in our country are the organizations that provide. It is known that the origins of the Yaren organization are based on the old toy assemblies and the ahi. It can be said that these organizations have the task of maintaining the yaren culture and transfer it to future generations. Yaren organizations continue to exist in various parts of our country with different names and different rituals. There are 3 yaren organizations in Simav district of Kütahya province, which is one of the provinces hosting these organizations. These are the ones that are going to Simav Yellow and Purple Zeybekler Yareni, Cumhuriyet Yareni, Ahde Vefa Yareni. The study aims to reveal the qualities and quantities of the Republic Yareni. Since there is no note of the way the works of“Turkish Folk Music”performed in cumhuriyet yaren are performed in today's conversational meetings, it is important to note. In addition, in order to better understand the works performed, authority and rhythm analysis was carried out and the applicability of The Turkish Folk Music Theory and Application Course of the High School of Fine Arts was examined. The study was carried out using one of the qualitative research methods, the situation study model and the research techniques using the interview technique. The universe of the research is kütahya province and its sample is members of simav cumhuriyet yareni. Unlike other yarens in Simav district, it was determined that the Republic Yaren did not attend the September 4th Mountain Landing ceremony and that the handkerchief burning ritual was not performed. It is seen that traditional educational institutions such as Yaren organizations are important for the transfer and survival of our culture. Today, due to the fact that these educational institutions are facing loss of function, it is necessary to teach the rituals within these institutions to the younger generations. For this reason, music education, which is our subject, is important because of the noteing of the works performed in the half and the examination of the applicability of the Turkish Folk Music Theory and Application Course of the High School of Fine Arts due to the conduct of authority and rhythm analyses.