Vergi aflarının mükelleflerin tutum ve davranışları üzerindeki etkisi
The effect of tax amnesty on the attitude and behavior of taxpayers
  1. Tez No: 740252
  2. Yazar: FATMA ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMRE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsanların topluluk halinde yaşamalarından itibaren vergiler farklı isimler altında varlığını sürdürmüş ve gelişerek bugün ki anlamına kavuşmuştur. Dönemsel şartların farklılaşması, toplumun ihtiyaçlarını sürekli arttırmış ve kamu kesiminin üzerine ağır sorumluluklar yüklemiştir. Kamu kesimi sürekli artış gösteren bu görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için daha fazla gelir kaynağına gereksinim duymuştur. Şüphesiz vergilerden elde edilen gelirler her dönemde kamu kesimi tarafından arttırılması planlanan ve bu yönde politikalar üretilen bir araç konumundadır. Vergi gelirlerinin arttırılabilmesi için genellikle borçlanmaya gidilmesi, harcamaların azaltılması, vergi oranlarının arttırılması ve yeni vergiler konulması gibi kamu kesimi açısından maliyet arttırıcı politikalar uygulanmaktadır. Yeni vergilerin konulması ve vergi oranlarının arttırılması mükellefler üzerinde de olumsuz yönde etkiler oluşturabilmekte ve mükellef ya hiç vergi ödememek için vergi suçu işleyebilmekte ya da gelirini gizleyerek daha az vergi ödeme girişiminde bulunabilmektedir. Geçmiş dönem vergi borçlarının artması ile devlet bütçesi bir çıkmaza sürüklenebilmektedir. Kamu kesimi söz konusu durumdan kurtulmak için hem daha az maliyet oluşturacak hem de daha hızlı gelir elde etmesini sağlayacak vergi aflarına yönelebilmektedir. Ancak vergi aflarının sık sık çıkarılması ve vergi suçlarının af kapsamına alınması durumunda dürüst mükellefler üzerinde adil olmayan bir durumu ortaya çıkarabilmekte ve vergi yükümlülerinin affa ilişkin beklenti içerisinde olmasına yol açabilmektedir. Dolayısıyla vergi afları, uygulama açısından bir kısır döngü haline gelebilmekte ve aflar ile hedeflenen amaçlara ulaşılmayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; vergi aflarının mükelleflerin algı, tutum ve davranışları üzerinde oluşturduğu olumlu veya olumsuz etkileri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda; vergiye ve vergi aflarına ilişkin teorik bilgilere ve literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışma kapsamında TR-83 bölgesinde 600 gelir mükellefi üzerine anket çalışması uygulanmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen veriler SPSS 26.0istatistik programı kullanılarak frekans analizi yapılmış olup hipotezlerin doğrulanıp doğrulanmadığı ki-kare analizi ile test edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Vergi, Vergi Afları, Mükellef Davranışları, Vergi Psikolojisi
Özet (Çeviri)
Taxes have existed under different names since people lived in a community and have developed and acquired their meaning today. The differentiation of periodic conditions has constantly increased the needs of society and placed heavy responsibilities on the public sector. To fulfill these duties and responsibilities, which are constantly increasing, the public sector needed more sources of income. Undoubtedly, income from taxes is a tool that is planned to be increased by the public sector every period and policies are being produced in this direction. To increase tax revenues, cost-increasing policies are usually implemented from the point of view of the public sector, such as borrowing, reducing expenditures, increasing tax rates, and imposing new taxes. The introduction of new taxes and increasing tax rates can also have a negative impact on taxpayers, and the taxpayer can either commit a tax crime for not paying tax at all or attempt to pay less tax by hiding his income. The state budget may be dragged into an impasse due to the increase in tax debts of the past period. To get out of this situation, the public sector can turn to tax amnesty, which will both create less costs and allow it to generate income faster. However, if tax amnesty is issued frequently and tax crimes are covered by amnesty, it may reveal an unfair situation on honest taxpayers and lead to tax liabilities being in expectation of amnesty. Therefore, tax pardons can become a vicious circle in terms of implementation and the targeted goals may not be achieved with pardons. The aim of this study is to determine the positive or negative effects of tax amnesty on the perception, attitude, and behavior of taxpayers. For this purpose, theoretical information and literature studies on tax and tax amnesty have been included. Within the scope of the study, a survey study was conducted on 600 income taxpayers in the TR-83 region. The data obtained from the survey results were analyzed by frequency analysis using SPSS 26.0 statistical program and whether the hypotheses were confirmed or not was tested by chi-square analysis. KeyTerms: Tax, Tax Amnesty, Taxpayer Behavior, Tax Psychology