Türkiye CDS priminin belirleyicileri üzerine üç deneme
Three essays on the determinants of the Turkish CDS premium
  1. Tez No: 740251
  2. Yazar: ESRA SOYU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE ILIKKAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bir referans varlığın, şirketin veya ülkenin temerrüt riskinin göstergesi olarak kabul edilen CDS, temerrüt ihtimaline karşı alacaklı tarafı koruma altına alan bir sözleşmedir. CDS primleri sayesinde bir ülkeye ait risk seviyesinin nasıl bir seyir izlediği yatırımcılar tarafından takip edilmektedir. Bu bağlamda tezin araştırma sorusu CDS priminin belirleyicilerinin hangi değişkenler olduğu ve hangi değişkenlerden ne kadar etkilendiğidir. Dolayısıyla CDS priminin ekonomik, finansal, politik ve küresel belirleyicilerinin ampirik olarak incelenmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye örneğinde CDS priminin belirleyicileri üzerine üç bağımsız çalışma (deneme) yapılmıştır. Birinci denemede ekonomik, finansal ve politik risk ile CDS primi arasındaki ilişki Bootstrap TY ve zamanla değişen nedensellik analizi ile araştırılmıştır. Bu riskler ile CDS primi arasında nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. İkinci denemede Türkiye'nin jeopolitik risk endeksinin CDS primi üzerindeki etkisi ARDL sınır testi ve zamanla değişen simetrik ve asimetrik nedensellik testi ile incelenmiştir. ARDL sınır testi sonucuna göre, eşbütünleşme ilişkisi bulunmaktadır. Zamanla değişen simetrik ve asimetrik nedensellik testi bulgularına göre, CDS primi ile jeopolitik risk arasında nedensellik ilişkisi görülmüş ve jeopolitik riskin CDS primini pozitif ve negatif etkilediği dönemler tespit edilmiştir. Son denemede ise, CDS primine ait risk ile küresel piyasalarda ortaya çıkan risk arasındaki volatilite etkileşimi DCC-GARCH yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu analiz sonucuna göre, CDS primi ile küresel değişken çiftleri arasında zamana bağlı değişen korelasyon ilişkisi bulunmaktadır. Üç ayrı çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve tezin sonunda politika yapıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
CDS, considered as an indicator of the default risk of a reference asset, a company, or a country, is a contract that protects the creditor against a possible default. Thanks to the CDS premium, investors can track the evolution of a country's risk level. In this context, the research question of the thesis is which variables determine the CDS premium and how much it is influenced by which variables. Thus, the objective of the thesis is to empirically investigate the economic, financial, political, and global determinants of the CDS premium. For this purpose, three independent studies (experiments) were conducted on the determinants of CDS spreads in the Turkish sample. In the first experiments, the relationship between economic, financial political risk and CDS premium was investigated by Bootstrap TY and time-varying causality analysis. A causal relationship was determined between these risks and the CDS premium. In the second experiment, the effect of Turkey's geopolitical risk index on the CDS premium was examined using ARDL bounds test and the symmetric and asymmetric time-varying causality tests. The ARDL bounds testing results show that there is a cointegration relationship between the CDS premium and the geopolitical risk index. According to the results of the time-varying symmetric and asymmetric causality test, that change over time, a causal relationship was observed between the CDS premium and the geopolitical risk, and the periods in which the geopolitical risk positively and negatively affected the CDS premium were determined. In the last experiment, the volatility interaction between the risk of CDS premium and the risk emerging in global markets was analyzed with the DCC-GARCH method. According to the results of this analysis, there is a time-dependent correlation relationship between CDS premium and global variable pairs. The results of three separate studies were evaluated and recommendations to policymakers were made at the end of the thesis.