Polycrystalline plasticity modeling of anisotropic grain structures and statistical size effect in metallic alloys
Metal alaşımlarda anizotropik tane yapısı ve istatistiksel boyut etkisinin polikristal plastisite ile modellenmesi
- Tez No: 740294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, metalik malzemelerin plastik davranışını etkileyen iki önemli mikroyapısal olay, lokal bir kristal plastisite modelleme çerçevesinde ele alınmaktadır. İlk olarak, çeşitli şekillendirme prosedürleri ve eklemeli imalat süreçleri sırasında gelişen anizotropik tane yapısının etkisi, Temsili Hacim Elemanlarının eksenel yükleme koşulları altında analiz edildiği çok ölçekli bir modelleme stratejisi takip edilerek incelenmiştir. Farklı derecelerde anizotropik olan mikro yapıların makroskopik tepkisi ve buna bağlı tane yönelimi etkileri ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Daha sonra, mikron boyutlu numunelerin şekillendirme davranışını etkileyen numune kalınlığının tane boyutuna oranının etkisi incelenmiştir. Lokal bir kristal plastisite modeli aracılığıyla yakalanabilen istatistiksel boyut etkisi, mevcut literatürle karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Tez, gelecekteki olası çalışmaları da kapsayan bir bakış açısı ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two important microstructural phenomena affecting the plastic behavior of metallic materials are addressed through a local crystal plasticity modeling framework. Initially the influence of anisotropic grain structure developing during various forming procedures and additive manufacturing processes is studied following a multiscale modeling strategy, where Representative Volume Elements (RVEs) are analyzed under axial loading conditions. Macroscopic response of different degrees of anisotropic microstructures and related lattice alignment effects are discussed in detail. Then, the influence of specimen thickness to grain size ratio affecting the forming behavior of micron sized specimens is studied. The statistical size effect that can be captured through a local crystal plasticity model is discussed in comparison to the existing literature. The thesis is concluded with an outlook for possible future studies.