Production of polycrystalline magnesia by hot pressing
  1. Tez No: 8612
  2. Yazar: AYHAN KARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
KRİSTALIZE MAGNEZYANIN SICAK PRESLEME İLE ÜRETİMİ ÖZET Seramik malzemeler yeni fabrikasyon tekniklerinin geliştirilmesi ile çeşitli özellikleri bakımından metal malzemelere alternatif oluşturmuşlardır. Bu çalışmada son otuz yıldır yaygın olarak kullanılan MgO'in sıcak presleme ile üretimi incelenmiştir. MgO'in sıcak preslenmesi için kullanılacak bir fırın tasarlanıp imal edilmiştir. Bu fırın kullanılarak basınç ve sıcaklık değerlerini değiştirmek suretiyle değişik deneysel şartlarda MgO parçalar Üretilmiştir. Üretim şartlarındaki değişikliklerin yoğunluk ve içyapı üzerindeki etkileri incelenmiştir; artan sıcaklık ve/veya basınç değerleri ile yoğunluk ve tane büyüklüklerinde artışlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV PRODUCTION OF POLYCRYSTALLINE MAGNESIA BY HOT PRESSING ABSTRACT Ceramic materials have been become alternatives to metallic materials in respect to their several properties with the development of new fabrication processes. In this study, the production of MgO which had been used widely for the last 30 years was investigated by hot-pressing. A furnace which was used for hot-pressing of MgO powder was designed and constructed. Using this furnace MgO specimens were produced under different experimental conditions by varying pressure and temperature. The effects of variation in the process variables on density and micros tructure were also investigated; increases in densities and in grain sizes were observed when temperature and/ or pressure values were increased.