Salgın hastalık (pandemi) döneminde alınan idari tedbirlerden dolayı idarenin sorumluluğu
Responsibility of the administration for the administrative measures taken in the epidemic disease (pandemic) period
- Tez No: 740305
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Covid-19 salgın hastalığının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmesinden günümüze kadar salgın, Dünya'da altı milyona yakın ölüme sebep olmuştur. Bu süreç insanların özgür hayatına kısıtlamalar getirmiş, insanların sosyal ve ekonomik hayatını etkilemiştir. Dünya ile paralel olarak Türkiye'de Covid-19 nedeniyle hızlı ve etkin önlemler alma yoluna gitmiştir. Ülkemizde, salgının ülkeye girişinin engellenmesi, halk sağlığının korunması, ekonomik ve sosyal bakımdan ortaya çıkacak olumsuz etkilerin minimum düzeyde tutulması için yasal, ekonomik, kurumsal ve bireysel birçok tedbirler alınmış ve uygulamaya konulmuştur. Tez çalışmamızda, hukuk sistemimizde, salgınlara (iş bu çalışmamızda salgın hastalık türlerinden pandemi ele alınmakla birlikte en güncel pandemi olan Covid-19 incelenmiştir) ilişkin hukuki eksikliklerin tespiti ve bu eksiklikler sebebiyle ortaya çıkan zararların yol açtığı idarenin sorumluluğunun kapsam ve sınırlarının araştırılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgın süreci de göz önünde bulundurularak salgın sürecinde idare tarafından uygulanan tedbirlerin hukuki altyapısının yetersizliği, temel hak ve özgürlüklerde meydana gelen sınırlamaların hukuki altyapısının araştırılması; İdarenin, bu dönemde aldığı tedbirler sebebiyle ortaya çıkan zararlardan dolayı Anayasal ilkelerden sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri uyarınca sorumluluğunun kapsam ve sınırlarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamızda“Covid-19, tarihsel süreci, pandemi ilan edilmesi, Çin'de görülmesinden itibaren alınan tedbirler ve uygulamalar genel olarak nelerdir?”soruları irdelenmiş ve ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020'den çalışmamızın şekillendiği Mayıs 2022 tarihine kadarki süreç incelenmiştir. Çalışmamızın kaleme alındığı dönemde çalışmamızın içeriği özelinde doktrinsel görüş ve yargı kararına pek rastlanılamamış olması sebebiyle özgün bir çalışma ortaya çıkarmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Since the Covid-19 epidemic was declared a pandemic by the World Health Organization, the epidemic has caused close to six million deaths in the world. This process has imposed restrictions on people's free life and has affected people's social and economic life. Parallel to the world, Turkey has taken quick and effective measures due to Covid-19. In our country, many legal, economic, institutional and individual measures have been taken and put into practice in order to prevent the entry of the epidemic into the country, to protect public health, and to minimize the negative effects that may arise in economic and social terms. In our thesis, it is aimed to determine the legal deficiencies in our legal system regarding epidemics (in this study, the pandemic is considered as the most recent epidemic disease, but Covid-19 is examined as the most recent epidemic disease) and to investigate the scope and limits of the responsibility of the administration caused by the damages caused by these deficiencies. Considering the current Covid-19 epidemic process, the inadequacy of the legal infrastructure of the measures implemented by the administration during the epidemic process, and the investigation of the legal infrastructure of the limitations on fundamental rights and freedoms; It is aimed to investigate the scope and limits of the responsibility of the administration in accordance with the principles of the social state and the rule of law, which are among the constitutional principles, due to the damages caused by the measures taken in this period. In our study, the questions of“Covid-19, its historical process, the declaration of a pandemic, what are the measures and practices taken since its appearance in China in general?”were examined and the process from March 11, 2020, when the first case was seen in our country, until May 2022, when our study was shaped, was examined. In the period when our study was written, we tried to create an original study, since doctrinal views and judicial decisions were not encountered in the content of our study.