Minipuberte ve infantil kolik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between infantile colic and minipuberty
  1. Tez No: 740343
  2. Yazar: FULYA METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Minipuberte ve infantil kolik başlama dönemleri çakışmaktadır, ancak literatürde bu durumların ilişkisinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada 1-2 aylık, infantil kolik tanısı olan ve olmayan bebeklerde tükürükte cinsiyet hormonu düzeylerini karşılaştırarak infantil kolik ile minipuberte arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Term, ek hastalığı olmayan, Roma IV kriterlerine göre infantil kolik bulunan (n=68, erkek: 31, kız: 37) ve bulunmayan (n=71, erkek: 37, kız: 34) 15-60 günlük 139 bebekten tükürük örneği alındı. Kızlarda östradiol ve erkeklerde testosteron düzeyleri ELİSA yöntemiyle duplike olarak çalışıldı. Hastaların demografik ve antropometrik özellikleri, anne ve baba özellikleri, fizik muayene, laboratuvar bulguları kaydedildi ve uygun istatistiksel yöntemlerle kıyaslandı. Bulgular: Bebeklerin ortanca (25-75 persentil) yaşı 33 (29-43) gün, ortanca doğum haftası ise 39 (38,1-40) haftaydı. İnfantil kolik olan ve olmayan gruplar arasında cinsiyet hormonu düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Minipuberty and infantile colic coincide with each other. Nonetheless, the literature lacks studies that investigate the relationship between these entities. In this study, the relation between minipuberty and infantile colic was evaluated by comparing the levels of sex steroids in saliva between infants aged 1-2 months with and without infantile colic. Material and Method: Saliva samples were collected from 139 term, healthy infants who were aged 15-60 days and diagnosed with (n=68, male:31, female:37) or without (n=71, male: 37, female: 34) infantile colic according to the Rome IV criteria. The levels of estradiol in girls and testosterone in boys were studied in duplicate by using the ELISA method. The demographic and anthropometric attributes, characteristics of mother and father, physical examination, and laboratory findings were registered and compared by proper statistical methods. Results: The median (25-75p) age and birth week for infants were 33 (29-43) days and 39 (38,1-40) weeks, respectively. No difference was found between the levels of sex steroid hormones for infants with or without infantile colic.