The influence of Eastern Mediterranean art on Late Bronze Aegean seals and ivory work
Geç Bronz Çağı'nda Ege bölgesi mühürleri ve fildişi eserlerindeki Doğu Akdeniz etkisi
  1. Tez No: 74037
  2. Yazar: TAGELASFİA ELTAYEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
“Geç Bronz Çağı'nda Ege Bölgesi Mühürleri ve Fildişi Eserlerindeki Doğu Akdeniz Etkisi”başlıklı bu çalışma da konu değişik açıdan ele alınarak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Amaç Ege mühürlerini ve fildişi eserlmerini detaylı olarak ele almak ve Ege'deki Doğu Akdeniz kökenli motifleri belirlemektir. Bunu gerçekleştirmek için zaman zaman Orta ve Erken Bronz Dönemlerinin eserlerine de değinilerek, gelişmelerin yanısıra ikonografik ve kompozisyon şemaları üzerinde de durulması gerekmiştir. Bu çalışmanın giriş kısmında Doğu Akdeniz sanatlarının etkisini anlayabilmek için, Geç Bronz Çağı'na ait mühür ve fildişi eserlerinin neden birlikte ele alındığı açıklanmıştır. Kültürel ilişkilere ışık tutması açısından bu iki grup eser çalışmanın ana ağırlağını oluşturacak biçimde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Orta ve Geç Bronz Çağında Ege Bölgesi kronolojisi ana hatlarıyla anlatılmıştır. Amacımız söz konusu eserler ile ilgili dönemler hakkında kronolojik bilgi vererek okuyucuya kolaylık sağlamaktır. Seramiğe bağlı olarak oluşan göreceli Ege kronolojisi içinde Ege Mühürleri değerlendirilmek istenildiğinde çıkan sonuçlar tartışmalı olmuştur. Sakellarıou (1958), Kenna (1960) ve Boardman'ın (1970) çalışmaları Platon ve Pini'ye ait yorumların anlatıldığı dördüncü bölümde bu eleştiriler yer almaktadır. Ege mühürlerini stil açısından ayırmak problemlidir. Bu mühürlerdeki stiller belli bir kronolojik çerçeveye konulmak istenildiğinde problem oluşturulmaktadır. Bununla birilkte mühürleri Minos ve Myken mühürleri olarak stil açısandan ayırmak ve adlanndırılmak istenildiğinde büyük bir sorun ortaya çıkmaktadır. Younger, Platon ve Pini gibi araştırmacılar Ege mühürlerini anatomik açıdan değerlendirerek bir stil guruplanmasına gitmiştir. Altıncı bölümde Suriye Mühürlerinin yanında Mitanni mühürleri de ele alınmıştır. Bu mühürlerin ana konularının Mezopotamya, Mısır ve Anadolu kökenli olduğu bilinmektedir. Bu,m Doğu Akdeniz Bölgesini Mezopotamya, Mısır ve Anadolu medeniyitlerinin bir kültür limanı olarak göstermektedir. Akdeniz sahil yerleşmelerinden gelen mühür sanatı Kıbrıs ve Ege'ye kadar ulaşmıştır. Doğu Akdeniz kökenli bu motifler bu bölümde ayrı olarak değerlendirilmiştir. Bunu izleyen diğer bölümde yazılı belgelere dayanarak tarihsel bir desteklemeye gidilmiştir. Son bölümde Ege mühürleri ve fildişi eserlerinde bulunan motiflere dayanarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Birincisi bu motiflerden dolaylı olarak Minosluların Anadolu kökenli oldukları anlaşılıyor. Bu sonuca Minosluların Mısır' m bereketle ilgili tanrıçası Ta-Urt'unu seçmeleri nedeniyle varılmaktadır. Bu çalışmada ulaşılan ikinci sonuç ise Minosluların boğa akrobasinde gösterdikleri beceri onların bu konuda Mycenlilere büyük etkiler verdikleri düşünülebilir. Doğu Akdeniz kökenli motiflerin Ege'ye aktarılmasında Kıbrıs'ın yanı sıra Suriye'nin de büyük roller oynadığı görülmektedir. Ayrıca Kıbrıs'ta bulunan bir taraftan Ege, birtaraftan da Akdeniz ilişkilerini bünyesinde toplamış olarak karşımıza çıkar. Bu da Kıbrıs-Ege mühür grubunun ortaya çıkmasında etken olmuştur. Araştırmanın şüphesiz en önemli sonuçlarından birini Mısır motiflerinin Ege Bölgesi'ne geçişinde Kıbrıs'ın önemli bir aracı rol oynamasıdır. Kıbrıs'ta elde edilen bulgular ve Gelidonya ile Uluburun batıklarında ele geçen eserlerle bu kesin olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To have a logical and reasonable conclusion at the end of this study, entitled as“The Influence of East Mediterranean on the Art of Late Bronze Aegean Seals and Ivory Works,”explanatory steps have been followed. Since the essential aim is to single the East Mediterranean motifs out of the Aegean ones, a necessity for a detailed handling with the Aegean seals and ivories has come to the fore. To achieve this, the motifs, compositions, and iconographies have been tackled, not only in the Late Bronze Age, but also in the Middle and sometimes further back in the Early Bronze period. Introducing this work in general, a clarifying point explaining why Aegean seals and ivories of the Late Bronze Age have been choosen to make clear the influence of the East Mediterranean art. The evidences of that cultural contact have found their place inside the main body of the research where they have been tackled. In the second chapter and without inclining to the problems and details, the chronology of the Aegean region during both the Middle and Late Bronze Ages has been touched. The aim behind that is only to define what is meant by Middle and Late Bronze Ages in the Aegean region. Moreover, this task when achieved will help in framing chronologically the temporal span to which the seals and ivories related. When some studies tried to present the Aegean seals within the the pottery- dependent Aegean chronology, controversial discussions have come to the surface. The works of Sakellariou (1958), Kenna (1960) and Boardman (1970) have faced some criticism from later scholars like Platon and Pini (1984:XTX). This point could be noticed in the fourth chapter of this research where the comments of Platon and Pini (1984, 1985) have been given. Among the more problematic sides of the Aegean seals and ivories is the subject of style. The style of the Aegean seals constitutes a real problem when dealt with chronologically. In addition to that the problem could be seen as a genuine one whena trial is to be carried on to differentiate the Minoan from Mycenaean seals stylistically. In spite of this problem some scholars like Younger (1983-1987), Platon and Pini (1984-1993) have tried to classify the Aegean seals stylistically depending on what may be called anatomical approach. In the sixth chapter the Syrian seals have been dealt with beside the Mitannian seals. The main features colouring these seals have been realized to be of Mesopotamian, Egyptian and Anatolian origin. This fact leads, by its move, to consider the East Mediterranean region as cultural port for the Mesopotamian, Egyptian and Anatolian civilizations. From the cities of the Mediterranean coast the art of seals, specially cylinder seals, has been transfered westwards to Cyprus and the Aegean region. The motifs supposed to be of East Mediterranean origin have been separated and tackled in the seventh chapter, followed by a historical support found in some inscriptions of the period. This has been dealt with in the eighth chapter. In the last chapter, depending on the subject of motif in the Aegean seals and ivory works, two suggestions have been presented. The first one, which is an indirect result, deals with the Anatolian origin of the Minoans. This has been forwarded on the basis of the adoption of the Egyptian Thouries 'Ta-Urt' by the Minoans. The second result is a probability of Minoans, who were supposed to be mastering the bull leaping sport, supervising some Mycenaeans by training them how to grasp this acrobatic game. The role of Cyprus, beside Syria, appears to be clear in conveying some motifs of East Mediterranean origin: Moreover, the advent of cylinder seals in Cyprus, which has been in a strong contact with-both the Aegean and Mediterranean one, has helped in the formation of the Cypro- Aegean seal group. The main conclusion from this research alleged the significant role played by Cyprus in transfering the Egyptian art designs and motifs to the Aegean region. The evidence of the finds from Cyprus and the material attained from the Gelidonya and Ulu Burun shipwreck support this point.