Kavramsallık bağlamında simgesel heykel denemeleri
Symbolic sculpture experiments in the context of conceptual
- Tez No: 74036
- Danışmanlar: DOÇ. O. METE DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET 'Kavramsallık Bağlamında Simgesel Heykel Denemeleri konulu araştırma, sa nat ürününün tasarım ve çözümlenmesinde kullanılan güncel düşünce ve yöntemlerin verilerini değerlendirip uygulama denemelerine yer veren bir çalışmadır. Birinci bölüm imge, simge ve eğretilemenin tanımı ve sanat tarihinde karşıla şılan kullanımlarıyla ilgili bilgileri içermektedir. İmge ve simge terimlerinin etimolo jik, metafizik, ruhbilim ve psikanalizdeki açıklamaları yapıldıktan sonra, insan yaşa mındaki ve sanattaki yeri ile ilgili incelemelere yer verilmiştir. Kavram oluşturma ve çözümleme yöntemleri olarak araştırma kapsamına alı nan göstergebilim, anlambilim ve yorumbilgisi yöntemleri ayrı ayrı bölümlerde in celenmiştir. Bu bağlamda, ikinci bölümün konusu gösterge dizgeleri, gösterge türleri ve göstergebilimdir. Bu bölümde, yapısalcı bir temele dayanan göstergebilimsel ana lizin kavram oluşturma ve bu kavramları anlamlandırma yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ele alman anlambilim; anlamlandırma dizgeleri ve anlambi lim olarak iki ara başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümde anlambilimin, göstergebilim- den de yararlanarak plastik sanatların anlamlandırılmasına yönelik yöntemleri ince lenmiştir. Dördüncü bölüm kavramları çözümlemeye yönelik farklı bir yöntem olan hermeneutik (yorumbilgisi) 'e ayrılmıştır. Hermeneutiğin anlam ve kapsamı ile ilgili açıklamaların ardından çağdaş hermeneutik ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.Beşinci bölüm, araştırma kapsamında yapılan uygulamaların süreç ve biçim altyapılarını inceleme gereğinden ötürü Kavramsal Sanat' a ayrılmıştır. Bu bölüm Kavramsal Sanat'ın tarihsel gelişim süreci ile Türkiye'deki kavramsal eğilimli sanat çalışmaları ve bu çalışmalar ile ilgili görüşleri kapsayacak bir araştırmayı içermekte dir. Son olarak, altıncı bölümde önceki bölümlerde açıklanmaya çalışılan kavram oluşturma ve çözümleme yöntemleri ışığında uygulamaların çözümlenmesi yapılma ya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The thesis research paper titled under“Symbolic Sculpture Experiments in the Context of Conceptual”, includes actual thinking methods that are used for analysing and designing work of art, by evaluating datum of applied experiments. The first chapter includes description of image, symbol and metaphor and the information about how they were used in Art History. After the term of image and symbol were explained etymologically, metaphysically, psychologically and psychoanalytically, their scope which is examined within human life and art has been mentioned in this subject. Semiotics, Semiosis and Hermeneutics methods which are taken in to consideration are examined in separate parts which constitute a concept and methods of analysing. In this context the subject of second chapter consists of signifying sequence, sign types and semiotics. In this chapter the constituting concepts and the structurally based semiotic analyses are examined. The third chapter consist of two subtitles which are semiosis and signifying sequence. In this chapter the methods of Semiosis which try to interpret fine art with the help of semiotics are examined. The forth chapter is about hermeneutic which is a different method for analysing concepts. After statements about the meaning and the content of Hermeneutic, the information about contemporary Hermeneutics are discussed.IV The fifth chapter mentions Conceptual Art because of the necessity of examining the formation and the progress of sub-structure which are applied within the context of this thesis. Historical progression of Conceptual Art and the works in Turkey which tend to be conceptual and a research which will include ideas about these art works are the parts of this chapter. Finally, in the sixth chapter the analysis of the applications has been tried to be achieved in relation to the constituting of the methods which were explained in the preceding sections.