Konaklama işletmelerinde getiri yönetimi
Yield management in lodging companies
  1. Tez No: 74038
  2. Yazar: RÜÇHAN KAYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Sabit kapasiteye sahip konaklama işletmelerinde (ulaşım, konaklama, sağlık, eğlence ve yiyecek endüstrileri v.b.) finansal başarı genellikle yönetimin kapasiteyi ne derecede etkili kullanabildiğine bağlı olmaktadır. Akademisyenlerin, kapasite kullanımı ve optimum kapasite konularındaki teorik arayışları, işletmecilerin elde edecekleri gelirleri en yüksek düzeye ulaştırma gayretleriyle birleşerek, sınırlı kapasite imkanlarının en fazla getiri sağlayacağı durumlar, önce teoride sonra uygulamada geliştirilerek getiri yönetimi başlığı altında sistematik hale getirilmiştir. Bu çalışmada; getiri yönetiminin ana prensipleri ve konaklama işletmelerinde uygulamaları, konuya ilişkin yapılan literatür taraması ve çerçeve çalışmalar ışığında ortaya konmaktadır. Tez çalışmasının son bölümünde ise, ikinci ve üçüncü bölümlerde ifade edilen kuramsal çalışmaların, Türkiye'deki beş yıldızlı şehir otellerinde getiri yönetimi uygulamalarının, literatürde belirtilen kuramsal çalışmalar ile arasındaki ilişkinin ortaya konduğu amprik bir araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT When service firms are constrained by capacity (i.e. transportation, lodging, health care, entertainment and food service), financial success is often a function of management's ability to use capacity efficiently. Theoretical researches of academicians on subjects of using capacity and optimal capacity should be combined with the efforts of the managers on maximizing the revenue. The parameters of obtaining maximum yield using limited amount of capacity should first be determined in theory and afterwards tested in practical situations thus bringing together under the heading of yield managament. In this study, the fundamental principles of yield management and its implementations are observed with all dimensions by related literature reviews and conceptual frameworks. In the last part of the thesis, there is an empirical study, in which aims to find out relationship between implementation of yield management in hotel industry in Türkiye with conceptual frameworks in related literature.