Synthesis and characterization of electrospun nanofibers for advanced drug delivery and cell culturing
Gelişmiş ilaç teslimi ve hücre kültürü için elektrospun nanolifiberlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 740370
  2. Yazar: MUHAMMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ASMATULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Wichita State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, gelişmiş ilaç dağıtımı ve hücre kültürü için elektrospun nanoliflerin sentezi ve karakterizasyonu ile ilgilidir. Bu tez çalışması aşağıdaki dört dergi yayınında sonuçlandırılacaktır: 1.M. Ceylan, J. Jiang, T. Jia, L. Yao, S. Yang, ve R. Asmatulu,“Synthesis and Evaluation of Electrospun PCL-Plasmid DNA Nanofibers for Biomedical Applications,”2.M. Ceylan, S. Yang ve R. Asmatulu.,“Effects of Gentamicin Loaded PCL Nanofibers against the Growth of Gram Positive and Gram Negative Bacteria,”3. M. Ceylan, S. Yang ve R. Asmatulu.,“Effects of Gentamicin Loaded PCL Nanofibers to Cell Viability and Release Rate of Plasmid DNA”, 4. Y. Li, M. Ceylan, B. Shrestha, H. Wang, Q.R. Lu, R. Asmatulu, ve L. Yao“Nanofibers Support Oligodendrocyte Precursor Cell Growth and Function as a Neuron-Free Model for Myelination Study”İlk 3 makale yayınlanmaya hazır. Dördüncüsü biyomakromoleküllerde yayınlandı.Bölüm 1, bölümlerin özetini ve Bölüm 2-5'i oluşturan dört makaleyi ve elektro eğirme yönteminin arka planını içerir.Bu bölümlerde gentamisin, plazmit DNA ve jelatin gibi farklı inklüzyonlardan oluşan PCL incelendi.SEM görüntüleri, nano ölçekli fiber yapıların 50 ila 250 nm aralığında bir çapa sahip olduğunu göstermektedir. Sitotoksisite çalışması, PCL nanoliflerinin toksik olmadığını ve hücre canlılığının %70'in üzerinde olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This work is concerned with synthesis and characterization of electrospun nanofibers for advanced drug delivery and cell culturing. This dissertation work will be concluded in the following four journal publications: 1. M. Ceylan, J. Jiang, T. Jia, L. Yao, S. Yang, and R. Asmatulu,“Synthesis and Evaluation of Electrospun PCL-Plasmid DNA Nanofibers for Biomedical Applications,”2. M. Ceylan, S. Yang and R. Asmatulu.,“Effects of Gentamicin Loaded PCL Nanofibers against the Growth of Gram Positive and Gram Negative Bacteria,”3. M. Ceylan, S. Yang and R. Asmatulu.,“Effects of Gentamicin Loaded PCL Nanofibers to Cell Viability and Release Rate of Plasmid DNA”, 4. Y. Li, M. Ceylan, B. Shrestha, H. Wang, Q.R. Lu, R. Asmatulu, and L. Yao“Nanofibers Support Oligodendrocyte Precursor Cell Growth and Function as a Neuron-Free Model for Myelination Study”The first 3 papers are ready to publish. The fourth one is published in biomacromolecules. Chapter 1 includes the summary of the chapters and four papers constitute Chapter 2-5 and background of electrospinning method. In this chapters PCL composed of different inclusions such as gentamicin, plasmid DNA and gelatin. SEM images show that the nano-scale fiber structures have a range diameter of 50 to 250 nm. Cytotoxicity study again revealed that PCL nanofibers are not toxic and cell viability were above 70%.