Germanikopolis (Ermenek) kenti nekropolisi
- Tez No: 740371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAPLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Ercan AŞKIN'ın başkanlığında yürütülen“Karaman İli ve Mersin İli Mut İlçesi Antik Dönem Yerleşimleri ve Yerleşim Düzenlemesi Arkeolojik Yüzey Araştırması”başlıklı yüzey araştırmalarında elde edilen verilere dayandırılarak hazırlanmıştır. Germanikopolis, Karaman il merkezinin güneybatısında yer alır ve kuş uçumu 70 km uzaklıktadır. Germanikopolis Nekropolisi'nde çok sayıda mezar tespiti yapılmıştır. Ancak bunların büyük çoğunluğu çeşitli nedenlerle tahrip olarak niteliklerini kaybetmişlerdir. Aralarından niteliklerini kaybetmemiş ve mezar çeşitliliğini oluşturacak mezarlar seçilerek teze dâhil edilmişlerdir. Tezde toplamda 68 adet mezar değerlendirilmiştir. Bunlardan 31 adedi kaya mezarı, 28 adedi arcosolium ve 9 adedi chamasorium'dur. Germanikopolis Nekropolisi'nde bulunan mezarlardan en erkeni yazıt sayesinde Roma İmparatorluk Dönemine tarihlendirilmektedir. Kurtarma kazısında ele gelen eserlerin ve mezar cephelerinde bulunan mimari süslemelerin benzer örneklerle karşılaştırılması sonucunda İS 2. yüzyılın ortalarıyla 3. yüzyılın ilk çeyreği arası, en erken tarihleme önerisinin devamını oluşturmaktadır. Tarihlemeye yardımcı olacak özelliklere sahip olmayan mezarlar da yakın çevrede bulunan benzer örnekler yardımıyla ve tarihsel sürecin de göz önüne alınmasıyla İS 2. ve 3. yüzyıllara önerilmektedir. Daha sonra Hristiyanlık Dönemi mezarlarla ve mezar şapelleriyle karşılaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis has been prepared based on the data obtained from the survey titled“Ancient Period Settlements and Settlement Arrangement Archaeological Survey in Karaman Province and Mersin Province Mut District”conducted under the chairmanship of Dr. Ercan AŞKIN from the Department of Archeology at Karamanoğlu Mehmetbey University. Germanikopolis is located southwest of Karaman city center, and the beeline distance is 70 km. Numerous rock tombs have been identified in the Germanikopolis Necropolis. However, most of them were destroyed for various reasons and lost their qualities. Tombs that did not lose their qualities and would create the diversity of tombs were selected and included in this thesis. A total of 68 rock tombs were evaluated in the thesis. Of these, 31 are rock tombs, 28 are arcosolium, and 9 are chamasorium. The earliest of the tombs found in the Germanikopolis Necropolis is dated to the Roman Imperial Period under favour of the inscription. Comparing the artifacts found during the salvage excavation and the architectural ornaments found on the tomb facades with similar examples, the period between the middle of the 2nd century AD and the first quarter of the 3rd century constitutes the continuation of the earliest dating proposal. The tombs, which do not have features that will help with dating, are suggested to the 2nd and 3rd centuries AD with the help of similar examples found in the close vicinity and taking into account the historical process. Afterward, the tombs of the Christian Period and the burial chapels are encountered.