The mortar of hegemony: The political economy of the construction boom in AKP's Turkey
Hegemonyanın harcı: AKP Türkiyesi'nde inşaat patlamasının ekonomi politiği
  1. Tez No: 740381
  2. Yazar: MELİH YEŞİLBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR KEYDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Binghamton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tez 2002-2016 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimi altında Türkiye'de yapılı çevre üretimi alanının ekonomi politiğini incelemektedir. Türkiye'nin ekonomi politik rejiminde inşaat sektörünün belirgin bir şekilde yükselen önemine dair bir ön gözlemden yola çıkarak ve Türkiye örneğini dünya tarihsel bir çerçeveye yerleştirerek, inşaat yöneliminin boyutlarına, sebeplerine ve ekonomik sonuçlarına dair bir analitik çerçeve önerilmektedir. Büyüme oranı, katma değeri, üretim hacmi gibi göstergeler açısından değerlendirildiğinde, inşaat sektörü önceki dönemlere kıyasla belirgin bir şekilde yüksek performans gösterdiği gibi ülke ekonomisi içerisindeki payını da giderek arttırmıştır. Bunlar inşaat patlaması olgusunu teyit etmektedir. İnşaat patlamasını mümkün kılan faktörlerse daha karmaşık bir yapı sergilemektedir. Bu açıdan, söz konusu dönemde makroekonomik istikrarın sağlanması ve derinleşen finansallaşma, borç-temelli inşaat yönelimi için özellikle elverişli bir iktisadi iklim yaratmıştır. Buna, konut piyasalarında yüksek kentli hanehalkı oluşum hızı, varolan konut stoğunun düşük kalitesi gibi temel talep taraflı faktörler eşlik etmiştir. Ne var ki, bunların ötesinde, inşaat patlaması yapılı çevre üretim alanına AKP hükümetleri tarafından gerçekleştirilen sistematik müdahalelerin ayırdedici izlerini taşımaktadır. Daha önce metalaşmamış kamu arazilerinde görülmemiş bir metalaşma dalgası, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) zengin kaynaklar ve belirleyici yetkilerle donatılarak bir süper kuruma dönüştürülmesi ve süreklileşmiş bir mega proje atılımı olmak üzere üç temel ayak üzerinde inşa edilen yapılı çevre üretimi destekleme stratejisi inşaat patlamasının yaşanmasında önemli bir rol oynamıştır. Söz konusu stratejinin arkasındaki motivasyonlara dair inceleme AKP'nin neoliberalizm ve İslamcılığın ilginç bir bileşimiyle tanımlı yeni hegemonya projesinin siyasal gereksinimlerine işaret etmektedir. Bu açından, inşaat sektöründe iktidar partisiyle organik bağlara sahip yeni bir şirketler kuşağının yükselişine tanıklık eden birikim desenleri, egemen sınıf içerisinde İslami sermaye fraksiyonunun gücünü konsolide etme açısından inşaat sektörünün işlevsel olduğunu göstermektedir. Dahası, inşaat stratejisi bağımlı sınıflardan rıza devşirmek açısından da çokça kullanılmıştır. İnşaat yöneliminin sembolik çıktıları bir tür“İslami Modernleşme”ideolojisinin temel bileşeni olarak hizmet görürken, maddi çıktılar yaygın bir klientel tabanı oluşturarak partinin hegemonik kapsamını genişletmiştir. Bu bulgular, AKP'nin inşaat stratejisinin yalnızca günümüz kapitalizmde yapılı çevre üretiminin öneminin artması olgusunun bir yansıması olarak değerlendirilemeyeceğini, aynı zamanda partinin hegemonya projesinin siyasi-ideolojik gereksinimleri tarafından şekillendirildiğini göstermektedir. Son olarak, inşaat yönelimi AKP iktidarının konsolide olmasında kritik bir rol oynasa da, belirli bölgelerde fiyat değişkenlikleri, konut pyiasalarında aşırı arz, artan mali yükler ve müteahhit borçlarında tehlikeli trendlerle kendisini gösteren risk birikimi inşaat sektörünü potansiyel bir kriz dinamiği haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation scrutinizes the political economy of the built environment production scene in Turkey under the rule of the AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi- Justice and Development Party) between 2002 and 2016. Departing from a preliminary observation of the conspicuously rising significance of the construction sector in the political economic regime of Turkey, it offers an analytical framework that addresses the extent, the causes and the economic consequences of the construction drive by situating the Turkish case into a world-historical setting. The examination of the construction sector in terms of growth rate, value added, and output volume indicates that the sector has not only exhibited a visibly higher performance than previous periods but also assumed an increasingly pivotal role in domestic economy, which in overall confirms the existence of a construction boom. The underlying factors that rendered the boom possible exhibit a convoluted pattern. In this regard, the achievement of macroeconomic stability and deepening financialization in this period engendered an economic climate particularly conducive for a debt-fuelled construction drive. These were complemented by major demand side factors in the housing markets such as high rates of urban household formation and the poor quality of the existing housing stock. Beyond these, however, the construction boom bears the distinct stamp of the systematic interventions of successive AKP governments into the built environment production scene. Resting on the trivet of a major commodification wave in previously uncommodified public land, the transformation of TOKİ (the housing administration) into a super institution equipped with immense resources and overarching authority, and a persistent stream of mega projects, the ruling party's strategic choice to promote built environment production played an essential role in the making of the construction boom. The investigation of the leading motivations behind this strategy highlights the political requirements of AKP's efforts to implement a novel hegemonic project that represents a peculiar blend of neoliberalism and Islamism. In this regard, the accumulation patterns in construction, which are marked by the rapid rise of a new generation of firms with organic links to the party, demonstrate that the sector has been functional in consolidating the power of the Islamic capital fraction within the dominant class. Furthermore, the construction strategy has been abundantly instrumentalized for manufacturing consent from subordinate classes as well. While the symbolic manifestations of the construction drive have served as the key components of an“Islamist-modernization”ideology, its material outcomes have created a widespread clientele base, expanding the hegemonic reach of the party. These findings suggest that the AKP's construction strategy is not merely a reflection of the rising importance of built environment production in contemporary capitalism, but has also been shaped by the political-ideological requirements of the party's hegemonic project. Finally, although the construction drive has played a critical role in consolidating AKP's power, the recently rising risk accumulation in the sector that manifests itself with serious price volatilities in certain regions, oversupply in housing markets, rising fiscal burdens and jeopardous trends in developer debt render the sector a potential crisis dynamics.