Solid waste management in Turkey (with examples of large provinces of 'Antalya' and 'İzmir')
Türkiye'de katı atık yönetimi ('Antalya' ve 'İzmir' büyükşehir örnekleriyle)
- Tez No: 740384
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. JOHN R BARTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Atık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki katı atık yönetim sistemleri kapsamında yapılacak doktora çalışması için sistemsel boşlukları ve zayıflıkları ayrıntılı olarak belirleyerek bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle proje öncelikle Türkiye'deki katı atık yönetim sistemlerindeki geçmiş ve güncel uygulamaları ele almaktadır. Antalya ve İzmir illeri seçilerek iki toplu yerleşim bölgesinde vaka çalışması yapılmıştır. Daha sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım süreci dikkate alınarak mevcut sistemle ilgili boşluklar ve zayıflıklar tespit edilerek tartışılmış ve mevcut atık yönetim sisteminde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to constitute a framework for solid waste management systems in Turkey by identifying gaps and weaknesses within the system to be covered in detail in the scope of a further Phd study. For this reason the project firstly looks at solid waste management systems in Turkey with past and current practices. Two case studies have been taken in selected conurbations which are the provinces of Antalya and İzmir. After that, gaps and weaknesses related to the existing system have been identified and discussed with considering European Union-accession period of Turkey and they have been examined comparatively in current waste management system.