Auto grading of answers for text-based open-ended questions using natural language processing
Doğal dil işleme kullanılarak metin tabanlı açık uçlu sorular için cevapların otomatik notlandırılması
  1. Tez No: 740388
  2. Yazar: BURAK KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez kapsamında, Python programlama dili üzerinde geliştirilmiş çeşitli teknolojiler kullanılarak metin tabanlı açık uçlu soruların cevapları için otomatik notlandırma yapan bir Python modülü geliştirilmiştir. Modülün geliştirilme sürecinde, öğrencilerin verdiği cevaplar ile çözüm anahtarında yer alan cevabın karşılaştırılması çeşitli makine öğrenmesi ve doğal dil işleme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Modül tarafından analiz edilen cevaplar, önceden eğitilmiş modeller yardımı ile vektörel düzleme aktarıldıktan sonra cevap anahtarı ile karşılaştırılmıştır. Bu tez kapsamında Doğa Bilimleri (Natural Science) dersinin verileri bu karşılaştırma için seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a Python module that automatically grades the answers to text-based open-ended questions has been developed using various technologies developed on the Python programming language. During the development of the module, the comparison of the answers given by the students with the answer in the solution key was carried out using various machine learning and natural language processing techniques. The answers analyzed by the module were compared with the answer key after they were transferred to the vector plane with the help of pre-trained models. Within the scope of this thesis, the data of the Natural Science course was selected for this comparison.