Kralenden yavru yumru üretiminde değişik uygulamaların etkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of different treatments on the production of corms from cormel
- Tez No: 7404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
-32- 6. ÖZET Bu araştırma, 1988-198Ş yıllarında Uludağ Üniversitesi Ziraat Pakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Laboratuvarında ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Fuarlar ve Parklar İşletmesinin arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada, kralenden yavru yumru üretiminde değişik uygulamaların çim lenme ve yumru büyüklüğüne olan etkisini saptamak amacıyla gladiol.“bitkisinin ”Hunting Sons“ çeşidinin 3 farklı çaptaki' (*”>9 mb> 7>5-9 mm ve 4,5-7 7 5 ^m) kra- lenl erine 5 ayrı uygulama (dikimden 2 ay önceki sıcak su 1, dilcimden hemen ön ceki sıcak su 2, tuzlu su, kabule soyma ve K33D ) yapılmıştır. Buna göre, 1- Büyük çaplı kralenlerde çimlenme oranı, küçük çaplı kralenlere göre yüksek olmuştur. 2- Muamelelerin çimlenme üzerine etkisinde ise en fazla çimlenme 1,5-9 nmı çaplı kralenlere yapılan kabuk soyma uygulamasından alınmıştır. Ea düşük çimlenme ise, 4,5-7>5 nen çaplı kralenlere yapılan KID uygulamasından alınmıştır. 3- Büyük çaplı kral enlerden daha“büyük yumrular elde edilmiştir. 4- Muameleler ”bakımından ise, en büyük yumrular ~^9 ram çaplı kralenlere ı kabuk soyma, ti malarından alınmıştır. yapılan kabuk soyma, tuzlu su, sıcak su 2 (kontrol), KTO ve sıcak su 1 ııygula-
Özet (Çeviri)
-33- 7. SDMMâPT (A research on the effects of different treatments on the Production of Corms from cormel). This research, was conducted in 1988-1989 at the laboratory of Uludağ University Faculty of Agriculture Department of Horticulture and in the field of Bursa Metropolitan Municipality, Eairs and Parks Administration.' In the research, 3 different sized (with a diamater of >9 mm, 7,5-9 mm ve 4 > 5-7 j 5 mm) cormels of Gladiolus cv.“Hunting Song”were subjected two five different treatments (hot water 2 months before planting, hot water 2 immediatel;“before planting, salty water, peeling and CTO ). As a result? 1. Germination ratio was high with the cormels having larger diameter. 2. With respect to the effect of treatments on germination, the highest ratio was obtained from the cormels with the diameter of 7 »5-9 mm subjected to peeling treatment. The lowest germination ratio was obtained from the cormels havi] 4 »5-7, 5 mm diameter treated with KHO. 3. Whereas the greatest corms were obtained from the greater cormels. 4. With respect to treatments were obtained from the cormels with a diamete: of ”^9 mm subjected to peeling, salty water, hot water 2 (control), KHO ve hot water 1.