Fizik öğretmen adaylarının fizik laboratuvarına yönelik tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of attitudes of physics teacher cancidates towards physics laboratory in terms of variables
  1. Tez No: 740403
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, fizik öğretmenliği programında öğrenimine devam eden öğretmen adaylarının fizik laboratuvarına yönelik tutum durumlarını cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi gibi değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesinde öğrenimine devam eden 72 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri Toplama aracı olarak alanyazında mevcut 'Fizik Laboratuvarına Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının toplam tutum puanlarının adayların cinsiyet, sınıf düzeyleri ve yaş gruplarına göre farklılık gösterip göstermediği parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi, nonparametrik testlerden kruskal wallis testi ve mann whitney u testi ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, kadın öğretmen adaylarının fizik laboratuvarına yönelik tutum puanları daha yüksek olmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Adayların tutum puanları ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmakta ve bu farklılık 1. ve 4. sınıf ve 2. ve 4.sınıf öğrencileri arasındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. 4. Sınıf öğrencilerinin 2.sınıf ve 1.sınıf öğrencilerine göre fizik laboratuvarına yönelik tutumları daha olumludur. Yaş değişkenleri ile tutum puanları arasında anlamlı bir farklılık vardır ve bu anlamlılık 26-30 yaş grubu lehinedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of teacher candidates who continue their education in the physics teacher program towards the physics laboratory in terms of variables such as gender, age and grade level. The study was conducted with 72 students who continued their education at Gazi University in the 2021-2022 academic year. As a data collection tool, the existing 'Attitude Scale towards the Physics Laboratory' was used in the literature. Whether the total attitude scores of the teacher candidates differed according to the gender, grade levels and age groups of the candidates was tested by independent sample t-test from parametric tests, kruskal wallis test and mann whitney u test from nonparametric tests. According to the results of the analysis, although the attitude scores of female teacher candidates towards the physics laboratory were higher, this difference was not statistically significant. There is a significant difference between the attitude scores of the candidates and their grade levels, and this difference is due to the difference between 1st and 4th grade and 2nd and 4th grade students. The attitudes of 4th grade students towards the physics laboratory are more positive than 2nd grade and 1st grade students. There is a significant difference between age variables and attitude scores, and this significance is in favor of the 26-30 age group.