70 yaş altındaki ve üzerindeki kolon kanseri hastalarında sağkalım oranları, klinik ve histopatolojik özelliklerin değerlendirilmesi
Evulation of colon cancer patient survival rates, clinical andhistopathological characteristics under and over 70 years of age
- Tez No: 740415
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kolon kanseri tanısı olan hastalarda yaşın mortalite üzerine olan etkisi incelendi. 70 yaş üzerinde ve altında olan hastalarda mortalite oranları değerlendirildi. Tedavi yanıtı ve hastalığın prognozunda etkisi olabilecek klinik, histopatolojik veriler ve laboratuvar verileri incelendi. Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde 2014-2020 yılları arasında takipli olan 18 yaş üzerinde olan ve patolojik olarak kolon kanseri tanısı almış olan 206 hasta dahil edildi. Kolon kanseri tanısı olup verileri eksik olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların demografik, klinik, histopatolojik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar 70 yaş altındaki hastalar ve üstündeki hastalar olarak iki ana gruba ayrıldı. Metastatik olmayan ve metastatik hastaların verileri ayrı olarak değerlendirildi. Çeşitli prognoz üzerine etkisi olabilecek klinik, histopatolojik ve laboratuvar verilerinin hastalıksız sağkalım (HSK), progresyonsuz sağkalım (PSK) ve genel sağkalım (GS) üzerine etkileri incelendi. Çeşitli verilerin genel sağkalım (GS) üzerine etkileri incelenirken Kaplan-Meirer sağkalım analizi kullanıldı. Bulgular: 70 yaş altındaki hastalar ve 70 yaş üzerindeki hastaları karşılaştırdığımızda; her iki hasta grubu arasında GS (p=0,611), HSK (p=0,299) ve PSK (p=0,914) süreleri açısından anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Kadınların daha uzun HSK (p=0,004) sürelerine sahip olduğu ancak GS (p=0,064) ve PSK (p=0,989) sürelerinde farklılık görülmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of age on mortality in patients will colon cancer was investigated. Mortality rates were evaluated in patients over and under 70 years of age. Clinical, histopathological and laboratory data, which may affect the treatment response and prognosis of the disease, were examined. Methods: The study included 206 patients over the age of 18 who where followed up in the Dokuz Eylul University Hospital Medical Oncology Outpatient Clinic between 2014 and 2020 and were diagnosed with colon cancer pathologically. Patient with colon cancer diagnosed and missing data were excluded from the study. Demographic, clinical, histopathological and laboratory data of the patients were analyzed retrospectively. Patient were divided into two main groups as under and over 70 years of age. Data on non-metastatic and metastatic patients were evaluated separately. The effects of clinical, histopatholological and laboratory data, which may have an impact on various prognosis, on disease-free survival (DFS), progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) were examined. Kaplan-Meirer survival analysis was used to examine the effects of various factors overall survival (OS). Results: When we compare the patients under the age of 70 and the patients over the age of 70; it was observed that there was no significant difference between the to patients groups in terms of OS (p=0,611), DFS (p=0,299) and PFS (p=0,914) times. It was observed that women had longer DFS (p=0,004) times, but no difference was observed in OS (p=0,064) and PFS (p=0,989) times.