Epinefrin tayini için altın elektrot temelli elektrokimyasal sensörlerin hazırlanması
Preparation of gold electrode based electrochemical sensors for epinephrine detection
- Tez No: 740416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOYUNCU ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, nörolojik bozuklukların tanısında önemli bir nörotransmitter madde olan epinefrin hormonunun tayini için, altın elektrotlara dayalı elektrokimyasal sensörler hazırlamak amaçlanmaktadır. Bunun için çalışma elektrodu olarak seçilen altın disk (AuE) ve altın ekran baskılı (AuSPE) elektrotlar, sistein (CYS), karboksil fonksiyonilize çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT-COOH) ve gümüş nanopartikülleri (AgNPs) ile modifiye edildi. Hazırlanan AuE/CYS-MWCNT/AgNPs ve AuSPE/CYS-MWCNT/AgNPs elektrotların yüzey özellikleri, Taramalı Elektron Mikroskobi (SEM) tekniği ile, elektrokimyasal karakterizasyonu ise dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri ile araştırıldı ve elde edilen veriler modifiye edilmemiş elektrotlar ile karşılaştırıldı. Uygun sistein derişimi, pH gibi çalışma koşulları optimize edildi ve sensörler cevaplarının tekrarlanabilirliği, kararlılığı ve diğer türlerin cevap üzerine etkileri gibi performans faktörleri çalışıldı. Uygun koşullarda hazırlanan iki tür sensör için epinefrin için çalışma aralıkları sırasıyla, 0,0008-0,8 mmol L-1 ve 0,003-8 0,0008-0,8 mmol L-1 olarak belirlendi. Söz konusu sensörler sentetik serum numunelerinde epinefrin tayini için kullanıldı ve % geri kazanım değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to prepare electrochemical sensors based on gold electrodes for the determination of the hormone epinephrine, which is an important neurotransmitter in the diagnosis of neurological disorders. For this, gold disc (AuE) and gold screen-printed (AuSPE) electrodes selected as working electrodes were modified with cysteine (CYS), carboxyl-functionalized multi-walled carbon nanotube (MWCNT-COOH) and silver nanoparticles (AgNPs). The surface properties of the prepared AuE/CYS-MWCNT/AgNPs and AuSPE/CYS-MWCNT/AgNPs electrodes were investigated by Scanning Electron Microscopy (SEM) technique, and their electrochemical characterization was investigated by cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. data were compared with unmodified electrodes. Operating conditions such as suitable cysteine concentration, pH were optimized, and performance factors such as reproducibility and stability of the sensors response and the effects of other species on the response were studied. Working ranges for epinephrine for two types of sensors prepared under suitable conditions were determined as 0.0008-0.8 mmol L-1 and 0.003-8 0.0008-0.8 mmol L-1, respectively. These sensors were used for the determination of epinephrine in synthetic serum samples and % recovery values were calculated.