Hastane atmosferi ile hasta tarafından algılanan bekleme süresi arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A research on the relationship between the hospital atmosphere and the waiting time perceived by the patient
  1. Tez No: 740434
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜNDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YILMAZ ALARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde hastaneler rekabet için hizmet sunumuna yönelmektedirler. Hizmet sunumu kişilerin hastaneye randevu alabilmek için veya aldığı hizmetten faydalanabilmesi için giriş yapmasından itibaren başlamaktadır. Bulunduğu çevreden, mekânların atmosferinden etkilenmeye açık olan kişiler hastaneyi, hekimi ve tedaviyi değerlendirmeye hizmeti almadan önce birçok unsur ile başlamaktadırlar. Bekleme süresi kavramı sağlık hizmetlerinin sorunlarındandır ve hastaneyi, tedaviyi ve hizmeti değerlendirmeyi sağlayan unsurlardan biridir. Bu çalışmada hastane atmosferini oluşturan unsurların bekleme süresi algısını etkileme durumunu ölçmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda daha fazla kişiden veri toplayabilmek için çevrimiçi anket metodu kullanılmıştır. Değerlendirilebilir 394 anket formu elde edilmiştir. Araştırmada ölçeklere ilişkin değerler“Ortalama”ve“Standart Sapma”değerleri ile demografik değişkenlere ilişkin veriler ise“Frekans Dağılımları”aracılığıyla verilmiştir. Ölçeğin güvenilirliğini ölçmek için“Alfa Katsayısı (Cronbach's Alpha)”ndan faydalanılmıştır. Ölçeğin geçerliliğini test etmek ve ölçekte yer alan değişkenleri özet bir şekle getirmek için“Faktör Analizi”nden, değişkenlerin ortalamalarını almak için“Faktör Ortalaması”ndan; değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu için“Normallik Testi”nden ve elde edilen faktörler arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını ölçmek için ikili gruplarda“Bağımsız T Testi”nden ve ikiden çok grup karşılaştırmalarında“Varyans Analizi'nden”yararlanılmıştır. Hastane atmosferi unsurları olarak bakım, yönlendirme, yeşil alan, bina estetiği, mekânsal-fiziksel konfor, yön bulma, sessizlik, manzara ve aydınlatma, sosyal ve örgütsel ilişkiye özen göstermek ile mahremiyetten oluşmaktadır. Çalışma sonucunda hastane atmosferi unsurları ile bekleme süresi arasında anlamlı negatif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, hospitals are turning to service provision for competition. Service delivery begins when people enter the hospital in order to make an appointment or to benefit from the service they receive. People who are open to being affected by the environment and the atmosphere of the places start to evaluate the hospital, doctor and treatment with many factors before receiving the service. The concept of waiting time is one of the problems of health services and it is one of the elements that provide evaluation of the hospital, treatment and service. In this study, it is aimed to measure the effect of the factors that make up the hospital atmosphere on the perception of waiting time. For this purpose, an online survey method was used to collect data from more people. 394 evaluable questionnaires were obtained. Values related to the scales in the study were presented with the values of the mean and standard deviation environments and the data on the demographic variables Standart Frequency Distributions. In order to measure the reliability of the scale, Scale Alpha Coefficient (Cronbach's Alpha) was used. In order to test the validity of the scale and to summarize the variables in the scale, Factor Analysis Scale was used to obtain the averages of the variables. Normality test was used for the suitability of factors to the normal distribution and Independent Groups T test and One Way Anova test was used to measure the difference between the normality test and the obtained factors. Hospital atmosphere consists of care, orientation, green space, building aesthetics, spatial-physical comfort, wayfinding, silence, scenery and lighting, paying attention to social and organizational relations, and privacy. As a result of the study, it was concluded that there is a significant negative relationship between hospital atmosphere elements and waiting time.