Metabolik parametrelerin hematolojik malignensilerin klinik seyrine etkileri
Effects of metabolic parameters on the clinical course of hematological malignancies
- Tez No: 740433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YAVUZ MALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
AMAÇ: Metabolik sendrom (MS), aşırı beslenme ve sedanter yaşam sonucunda ortaya çıkan; bozulmuş açlık glukozu (BAG) ve bozulmuş glukoz toleransı (BGT) ile karakterize insülin direnci (IR), abdominal obezite, dislipidemi ve yüksek kan basıncı ile beraberinde bir çok sistemik hastalığın gözlendiği klinikopatolojik bir sendromdur. MS birçok hematolojik malignite gelişimi ile yakından ilişkili bulunmuştur. MS ve vücut kitle indeksinin (VKİ) hematolojik malignitelerde ortalama sağkalımı, tedavi yanıtını ve diğer prognostik belirteçleri olumsuz yönde etkilediği öne sürülmüştür. Biz bu çalışmada özellikle MS ve VKİ'nin hematolojik maligniteler üzerine nasıl bir etkisi olduğunu saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 01.09.2020 ve 01.09.2021 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji kliniğine tanı, takip ve tedavi amacı ile başvuran toplamda 89 hasta dahil edildi. Hasta verileri geriye dönük olarak incelendi. İstatistiksel analizler SPSS V.25 ile yapıldı. Hastalar ile ilgili öncelikle tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Kategorik veriler öncelikle“ki kare”ya da“fisher exact”testi ile analiz edildi. Sürekli veriler için öncelikle dağılım analizi yapıldı.“Kolmogorov-Smirnov”testi ile sürekli verilerin dağılımı analiz edildi. Normal dağılan sürekli veriler“t-test”ya da“Anova”testi ile incelendi. Normal dağılmayan veriler“Mann-Whitney u”testi ya da“Kruskal Wallis”testi ile incelendi. Sağkalım analizleri için“Kaplan Meier”testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Metabolic syndrome (MS), resulting from excessive nutrition and sedentary life; It is a clinicopathological syndrome in which many systemic diseases are observed, along with insulin resistance (IR), abdominal obesity, dyslipidemia, and high blood pressure, characterized by impaired fasting glucose (IFG) and impaired glucose tolerance (IGT). MS has been found to be closely associated with the development of many hematological malignancies. It has been suggested that MS and body mass index (BMI) negatively affect the mean survival, treatment response and other prognostic markers in hematological malignancies. In this study, we aimed to determine the effect of MS and BMI on hematological malignancies. MATERIAL AND METHOD: A total of 89 patients who applied to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital hematology clinic for diagnosis, follow-up and treatment between 01.09.2020 and 01.09.2021 were included in the study. Patient data were analyzed retrospectively. Statistical analyzes were done with SPSS V.25. First of all, descriptive statistics were made about the patients. Categorical data were first analyzed with the chi-square or fisher exact test. For continuous data, distribution analysis was first performed. The distribution of continuous data was analyzed with the“Kolmogorov-Smirnov”test. Normally distributed continuous data were analyzed with the“t-test”or“anova”test. Data that were not normally distributed were analyzed with the“mann-whitney u”test or the“kruskal Wallis”test. Kaplan Meier test was used for survival analysis.