5-alfa redüktaz inhibitörü kullanımının multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme ve prostat biyopsisi üzerindeki etkisi
- Tez No: 740436
- Danışmanlar: PROF. DR. URAL OĞUZ, DOÇ. DR. ERCAN ÖĞREDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: 5 alfa-redüktaz inhibitör tedavisinin multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme ile prostat kanser tespitine etkisini değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Mart 2018 – Aralık 2021 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji polikliniklerine başvuran, PSA yüksekliği ya da anormal rektal muayene bulgusu nedeniyle TRUS eşliğinde en az 12 kadran prostat biyopsisi yapılmış 756 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Biyopsi öncesi mpMR görüntülemesi yapılan, 6 aydan uzun süreli 5-ARI kullanan hastalar ile hiç 5ARI kullanmayan toplam 429 hasta çalışmaya dahil edildi. 5-ARI kullanmayan 359 hasta Grup A ve 5-ARI kullanan 70 hasta ise Grup B olarak kategorize edildi. İki grubun yaş dağılımı, mpMRI bulguları ve patoloji sonuçları karşılaştırıldı. İstatiksel analizde SPSS versiyon 22.0 yazılımı kullanıldı. Kategorik değişkenlerini karşılaştırmak için Ki-kare testi, karşılaştırmalı değişkenler için Mann-Witney U testi uygulandı. Gruplardaki PIRADS skorunun tanısal performansı Receiver Operating Characteristics (ROC) ile analiz edildi. P-değeri 0.05'in altında istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Manyetik Rezonans Görüntüleme sonuçları karşılaştırıldığında, Grup A için 74 (%20,6) hastada PIRADS 3, 150 (%41,8) hastada PIRADS 4, 135 (%37,6) hastada PIRADS 5 saptandı. Grup B de 26 (%37,1) hastada PIRADS 3, 26 (%37,1) hastada PIRADS 4 ve 18 (%25,7) hastada PIRADS 5 saptandı. PIRADS 3 saptanan hasta sayısının Grup B de anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür (%37,1 vs. %20,6) (p=0,009). 5-ARİ kullanan ve kullanmayan gruplar arasında radyolojik görüntülemede istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Patoloji sonuçları Grup A'da 174 (%48,5) hastada, Grup B'de 33 (%47,1) hastada malign olarak raporlanmıştır. Her iki grup arasında istatistiksel olarak patoloji sonuçları arasında anlamlı fark bulunmamıştır(p=0,505). Manyetik Rezonans Görüntülemedeki PIRADS skorlarının alt grup olarak incelenmesi sonucu, PIRADS 3 ve PIRADS 5 olan hastaların patoloji sonuçlarında malignite oranları istatistiksel olarak benzer olduğu görülmüştür(p=0,105, p=0,597). Ancak PIRADS 4 olan hastalarda Grup B nin Grup A'ya göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde malignite saptama oranı yüksektir (p=0,031). Sonuç: Prostat kanseri şüphesi olan hastaların 5 alfa redüktaz inhibitörü kullanımının serum PSA düzeyleri gibi mpMRG üzerinde de değişikliklere yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Hastaların 5 alfa redüktaz inhibitörü kullanımına dair klinik bilgi radyoloji uzmanına bildirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of 5 alpha-reductase inhibitor therapy on prostate cancer detection by multiparametric magnetic resonance imaging. Materials and metods: The data of 756 patients who applied to the urology outpatient clinics of Giresun University Training and Research Hospital between March 2018 and December 2021 and had at least 12 quadrant prostate biopsy under TRUS guidance due to elevated PSA or abnormal rectal examination findings were retrospectively scanned. A total of 429 patients who had mpMR imaging before biopsy, who used 5-ARI for more than 6 months and who never used 5ARI were included in the study. 359 patients not using 5-ARI were categorized as Group A and 70 patients using 5-ARI were categorized as Group B. Statistically significant differences were observed in radiological imaging between groups using and not using 5-ARI. Age distribution, mpMRI findings and pathology results of the two groups were compared. SPSS version 22.0 software was used for statistical analysis. Chi-square test was used to compare categorical variables and Mann-Witney U test was used for comparative variables. The diagnostic performance of the PIRADS score in the groups was analyzed with Receiver Operating Characteristics (ROC). P-value below 0.05 was considered statistically significant. Results : When Magnetic Resonance Imaging results were compared, PIRADS 3 was found in 74 (20.6%) patients, PIRADS 4 in 150 (41.8%) patients, and PIRADS 5 in 135 (37.6%) patients for Group A. In group B, PIRADS 3 was detected in 26 (37.1%) patients, PIRADS 4 in 26 (37.1%) patients, and PIRADS 5 in 18 (25.7%) patients. The number of patients with PIRADS 3 was found to be significantly higher in Group B (37.1% vs. 20.6%) (p=0.009). Pathology results were reported as malignant in 174 (48.5%) patients in Group A and in 33 (47.1%) patients in Group B. There was no statistically significant difference between the pathology results between the two groups (p=0.505). As a result of examining the PIRADS scores in Magnetic Resonance Imaging as a subgroup, it was seen that the malignancy rates of the patients with PIRADS 3 and PIRADS 5 were statistically similar in the pathology results (p=0.105, p=0.597). However, in patients with PIRADS 4, the malignancy detection rate of Group B was statistically significantly higher than Group A (p=0.031). Conclusion: It should be considered that the use of 5 alpha reductase inhibitors in patients with suspected prostate cancer may cause changes in mpMRI as well as serum PSA levels. Clinical information regarding the use of 5 alpha reductase inhibitors should be reported to the radiologist.