Kaynaştırma eğitimi uygulamalarında karşılaşılan sorunlar üzerine yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi: Meta-sentez çalışma
An examination of graduate thesis on the problems faced in inclusive education practices: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 740437
  2. Yazar: MELEK ALI ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki kaynaştırma eğitimi uygulamalarında karşılaşılan sorun ve çözüm önerilerine ilişkin öğretmen görüşlerinin alındığı çalışmaların sentezlenmesi ve yeni bir kavramsal yapıya ulaşılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2010-2021 yıllarında yayınlanmış lisansüstü çalışmalar, nitel araştırma deseni olan“meta-sentez”araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Konuyla ilgili dâhil edilme ölçütlerini karşılayan ve çalışmanın amacına hizmet edebilecek 49 yüksek lisans ve doktora tezi araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin analizi sonucunda beş tema ve yirmi altı kategori oluşturulmuştur. Çalışmaya dâhil edilen tezlerin nitel bulguları birleştirilerek ortak bir kavramsal yapıya ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğretmenlerin kaynaştırma eğitimi hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığı gibi ailelerinin de çocukları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, okul yönetimi ve rehberlik hizmetlerinin üzerine düşen görevleri yerine getirmedikleri, paydaşlar arası işbirliğinin sağlanmadığı ve eğitimin yürütüldüğü okullarda fiziksel imkânların yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma gruplarında yer alan öğretmenlerin önerileri arasında ise öğretmenlerin ve süreçte yer alan tüm paydaşların kaynaştırma eğitimi hakkında bilgilendirilmesi, işbirliğinin sağlanması, ailelerin sürece katılım göstermesi, destek özel eğitim hizmetlerinin sağlanması, gerekli materyallerin temin edilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to synthesize studies on teachers' opinions related to inclusive education practices in Turkey and reach a new conceptual structure about the literature. For this purpose, a meta-synthesis study is conducted to examine postgraduate studies published in 2010-2021. As a result of the literature scanning process 49 master's and doctoral theses were found suitable to include in the study. Result of the data analysis process revealed five main themes and twenty-six categories. Consequently, common conceptual structure was reached by combining the qualitative findings of the theses included in the study. According to the research findings, it has been determined that teachers do not have sufficient knowledge and experience about inclusive education, and their families do not have enough information about their children. In addition, it has been determined that school management and guidance services do not fulfil their duties, cooperation between stakeholders is not ensured and physical facilities are not sufficient in the schools. Finally, suggestions of the teachers in the working groups include; informing the teachers and all the stakeholders in the process about inclusive education, ensuring cooperation, participation of the families in the process, providing support special education services, providing the necessary materials and making legal arrangements.