Avrupa devletleri ve sömürgelerinde meydana gelen kolera salgınının Osmanlı basını ve arşiv belgelerine yansıması (1884-1885)
The reflection of cholera epidemic, occurred in European countries and their colonies, to Ottoman press and the archival files (1884-1885)
  1. Tez No: 740439
  2. Yazar: KÜBRA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya tarihi boyunca salgın hastalıkların varlığı ve yayılımı; toplumların etkileşimleri, ticaret, hac ve göç ile bağlantılı olarak tüm insanlığa tesir etmiştir. Hindistan'da ortaya çıkan ve Asya'dan Avrupa'ya hatta Amerika'ya kadar neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan, tarihin en ölümcül hastalıklarından biri olarak addedilen kolera, bilhassa 19. yüzyıla damgasını vurarak büyük çapta can kayıplarına sebebiyet vermiştir. Bu yüzyılın son çeyreği demografik ve ekonomik hareketliliğin yoğun olarak yaşandığı, buna bağlı olarak ciddi kentsel sorunların ortaya çıktığı bir dönem olmuştur. Kolera salgını bu koşullar sebebiyle yayılma ortamı bulmuştur. Konumuzu teşkil eden 1884-1885 yıllarındaki kolera salgını beşinci büyük pandemi dönemini yaşatarak dünyadaki etkinlik alanını genişletmiştir. Bu yayılımla mücadele kapsamında devletler, bir dizi uluslararası sağlık konferansı düzenleyerek karantina ve tahaffuzhane uygulamaları gibi birtakım önlemler almak suretiyle salgına karşı iş birliği çabası içine girmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Throughout the human history, the existence and the spread of epidemics has affected all humans in conjunction with the interaction of societies, trade, pilgrimage and migration. Emerging from India, cholera, has influenced Asia, Europe, even America and across the globe; has been considered one of the most deadliest diseases in history. Cholera especially made its mark on humans in 19. century and caused substantial amount of loss of lives in this period. The last quarter of this century has gone through intensive demographical and economic movements. Therefore, some serious urban troubles arose in this period of time. Cholera epidemic found convenient chances in these conditions to boost its spread and specially during the fifth large epidemic between 1884-1885, which contains our study, extended its domain on the face of the world. Within the scope of the battle against this spread, governments arranged an array of international health conferences and implemented some quarantine and quarantine station measures in order to create collaborating effort against this epidemic.