Genç yetişkinlerde uyku kalitesinin bel çevresi ve vücut kitle indeksi üzerine etkisi
The effect of sleep quality on waist circuit and body mass index in young adults
  1. Tez No: 740438
  2. Yazar: FEZA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA İREN AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Son yıllarda uyku süresinin kısalmasına paralel olarak artan obezite prevalansı dikkat çekicidir. Obezitenin hızla artması temelde dengesiz beslenme uygulamaları ve sosyal, çevresel değişikliklerle ilişkilendirilmektedir. Dikkat çeken diğer faktörlerden biri de uyku kalitesi ve süresidir. Karın yağlanmasının zayıf uyku kalitesi ile ilgili olduğu ve uyku bozukluklarının vücut kitle indeksinin (VKİ) artışına neden olduğu gösterilmiştir. Ancak genç yetişkinlerde uyku kalitesinin obeziteye etki mekanizmaları henüz tam olarak ortaya konmamıştır. Bu araştırmanın amacı; genç yetişkinlerde uyku kalitesi ile bel çevresi ve VKİ arasındaki ilişkiyi incelemek, uyku kalitesinin obezite belirteçlerine muhtemel etkilerini ve riskli bireyleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve kesitsel araştırmaya 01 Nisan 2021 ile 31 Temmuz 2021 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi/Keçiören Kamil Ocak 1 no'lu Aile Sağlığı Merkezine (ASM) kayıtlı, 18-25 yaş aralığındaki toplam 379 genç yetişkin hasta dahil edildi. Hastalardan sosyodemografik veri formu ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ) doldurulmaları istendi. Hastaların antropometrik ölçümleri bir baskül ve mezura ile yapıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 21,30 ± 2,22 olan bireylerin %42,5'u erkek %57,5'i kadındı. 18 bireyin (%4,7) geçirilmiş hastalık öyküsü ve 27 bireyin (%7,1) kronik hastalık öyküsü olduğu tespit edildi. Katılımcılarının %61,5'nin herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadığı, %19,8'nin orta derecede ve %18,7'sinin de aktif derecede fiziksel aktivite yaptığı belirlendi. 196 bireyin (%51,7) kötü uyku kalitesine sahip olduğu ve uyku kalitesi puan ortalamasının 7,90 ± 2,73 olduğu belirlendi. 183 bireyin ise (%48,3) iyi uyku kalitesine sahip olduğu ve uyku kalitesi ortalamasının 2,63 ± 1,18 olduğu belirlendi. Katılımcıların yaş ortalaması, medeni durumu, anne/baba durumu, herhangi bir işte çalışma durumu ve sigara/alkol kullanımı durumları uyku kalitesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The increasing prevalence of obesity in parallel with shortening of sleep duration in recent years is remarkable. The rapid increase in obesity is basically associated with unbalanced nutrition practices, social and environmental changes. Another notable factor is the sleep quality and duration. Abdominal fat has been shown to be related to poor sleep quality and sleep disorders cause an increase in body mass index (BMI). However, the mechanisms by which sleep quality affects obesity in young adults have not yet been fully elucidated. The aim was to examine the relationship between sleep quality, waist circumference and BMI and to determine the possible effects of sleep quality on obesity markers and risks among young adults. Patients and Methods: A total of 379 young adults, aged 18-25, enrolled in Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital/Keçiören Kamil Ocak 1 Family Health Center (FHC) between April 01 and July 31, 2021, were included in this prospective and cross-sectional study. The patients were asked to fill in the sociodemographic data form and the Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQS). Anthropometric measurements were made with a scale and tape measure. Results: The mean age of all individuals was 21.30 ± 2.22; 42.5% of them were male and 57.5% were female. 44.1% had three or more siblings and there were only 7 individuals who did not have siblings. While the majority of individuals were graduated from high school (68.3%), there were only 5 individuals graduated from primary school. 18 individuals (4.7%) had a history of previous disease, and 27 individuals (7.1%) had a history of chronic disease. 61.5% of participants did not perform any physical activity, 19.8% did moderate physical activity and 18.7% showed active physical activity. 196 individuals (51.7%) had poor sleep quality and the mean sleep quality score was 7.90 ± 2.73. 183 individuals (48.3%) had a good sleep quality with a mean sleep quality of 2.63 ± 1.18. The mean age, marital status, mother/father status, employment status and smoking/alcohol use did not show a statistically significant difference according to sleep quality (p>0.05).