Postmodern çağda beden imgesinin sanatta izdüşümü: Tekno-beden kavramı
The projection of the body image in art in the postmodern age: The techno-body concept
- Tez No: 740468
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma ele aldığı kavramlar bakımından Türkçe literatürde, akademik anlamda henüz yer bulamamış yenilikçi kavramları ele alarak, bu bağlamda gelişen sanatsal etkinliklere ve araştırmalara kaynaklık etmeyi ve henüz mesafeli yaklaşılan bu kavramları analiz ederek bilinir hale getirmeyi hedeflemektedir. Yirmi birinci yüzyıl itibariyle, hızla gelişen teknoloji çerçevesinde; ayna dünyalar; sanal gerçeklik platformunda tasarlanmış gerçek dünya simülasyonları ve ortamları oluşturulmaya başlanarak, yaşadığımız dünyanın dahi daha ileri bir medeniyetin tasarladığı bir simülasyon olabileceğine kadar varan uç teoriler gelişmeye başlamıştır. Bu ilerlemeler sonucunda; sibernetik, tekno–beden, yeni-medya, posthümanizm, transhümanizm, simülasyon, göstergebilim, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gibi kavramların etkisiyle, teknoloji ve sanatın kaynaşması doğrultusunda, siborgizm, video-art, interaktif sanat gibi yenilikçi sanatsal yaklaşımlar oluşmuştur. Uluslararası anlamda henüz bilinirliği oldukça düşük olan bu felsefi, sanatsal yaklaşımlar, toplumsal tesiri ve etik bağlamında, konuyla ilgili yeterli bilginin de yaygınlaşmamış olması nedeniyle bazı çevrelerce çekimser karşılanmaktadır. 640 milyon yıl yaşındaki kayaların genetik analizlerinin yapılmasıyla ortaya çıkan, dünya üzerindeki ilk canlılar olarak kabul edilen deniz sürüngenlerinin insanlığa evrimi, insan-bilim-teknoloji iş birliği ile 21. inci yüzyılda yeni bir boyut kazanmıştır. Teknobeden, trans-insan, sibernetik, yeni medya gibi kavramların hayatımıza girmesiyle ve postmodernizmin de etkisiyle sanat ve felsefe disiplinlerince bu durum yorumlanarak siborgizm gibi disiplinler arası sanat akımları gelişim göstermiştir. Alman filozof Friedrich Nietzsche'nin üstinsan tanımına göre insan; hayvan ve üstinsan arasındaki geçiş evresidir ve insan bu nihilist süreçten ancak kendisini aşıp üstinsan mertebesine ulaşarak çıkabilir. Bu bakış açısına dayanarak transhümanizm bazı filozoflarca öngörülmüş, beklenen ve yaşanması gereken bir süreçtir. Toplumsal, kültürel yaşamın, değişimlerin aynası olan sanat da bu süreçte kendi evrimini geçirerek yeni duyular keşfetmeye kadar dayanan etkinlikler içine girmiştir.Bu değişimler iyi yönlerinin yanı sıra yeni sorunlar ve uyum sağlanması uzun süreçlere ihtiyaç duyan durumlara yol açmıştır. İnsanın bilinen benliğinin en uç noktalarını keşfederek, onu aşma yolculuğu sanatçılarca betimlenmiştir. Bu yeni olgularla gelişen süreç, yer yer sanatçıların öncülüğüyle yorumlanarak, gündelik hayatın bir parçası olacağı geleceğe doğru, süre gelen kuşkuları, sorunları da aşarak devem etmekte, günümüz ve gelecek sanat anlayışlarını şekillendirmektedir. ANAHTAR KELİMELER: postmodernizm, tekno-beden, melezleşme
Özet (Çeviri)
In terms of the concepts it deals with, this study aims to address innovative concepts that have not yet found a place in the academic sense in Turkish literature, to be a source for developing artistic activities and researches in this context, and to make these concepts known by analyzing these concepts, which are still approached from afar. As of the twenty-first century, within the framework of rapidly developing technology; mirror worlds; By starting to create real world simulations and environments designed on a virtual reality platform, extreme theories have begun to develop that even the world we live in can be a simulation designed by a more advanced civilization. As a result of these developments; With the influence of concepts such as cybernetics, techno-body, new-media, posthumanism, transhumanism, simulation, semiotics, virtual reality and augmented reality, innovative artistic approaches such as cyborgism, video-art, interactive art have developed in line with the fusion of technology and art. These philosophical and artistic approaches, which are not well known in the international sense yet, are regarded as hesitant by some circles due to the fact that sufficient information on the subject has not become widespread in the context of its social impact and ethics. The evolution of marine reptiles, which emerged with the genetic analysis of rocks 640 million years old and are accepted as the first living things on earth, gained a new dimension in the 21st century with the cooperation of human-science-technology. With the introduction of concepts such as techno-body, transhuman, cybernetics, and new media into our lives and with the influence of postmodernism, this situation has been interpreted by the disciplines of art and philosophy, and interdisciplinary art movements such as cyborgism have begun to emerge. According to the definition of the overman by the German philosopher Friedrich Nietzsche, human; It is the transitional stage between animal and superman, and man can only come out of this nihilistic process by surpassing himself and reaching the rank of superman. Based on this point of view, transhumanism is a process that has been foreseen, expected and must be experienced by some philosophers. Art, which is the mirror of social and cultural life and changes, has undergone its own evolution in this process and has been involved in activities based on discovering new senses. These changes, in addition to their good aspects, have led to new problems and situations that require long processes to adapt. The journey of man to discover the extreme points of his known self and to overcome it has been described by the artists. The process that develops with these new phenomena continues towards the future, where it will be a part of daily life, by being interpreted with the leadership of artists from time to time, overcoming the ongoing doubts and problems, and shapes today's and future understandings of art. KEYWORDS: postmodernism, techno-body, hybridization