Variational models and numerical algorithms for selective image segmentation
Seçici görüntü segmentasyonu için varyasyon modelleri ve sayısal algoritmalar
- Tez No: 740474
- Danışmanlar: PROF. KE CHEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Liverpool
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tez, lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin sayısal çözümü ile ilgilidir. ve görüntü işlemedeki uygulamaları. Ele aldığımız diferansiyel denklemler burada görüntü restorasyon teknikleri için varyasyonel modellerin minimizasyonundan ortaya çıkar. (gürültü çıkarma gibi) ve nesnelerin tanınması teknikleri (bölümleme gibi). resim gürültü giderme, kirlenmiş bir dijital görüntüyü geri yüklemeyi amaçlayan bir tekniktir. Segmentasyon, görüntü analizinde aşağıdakilerden sorumlu temel bir görev iken gürültü ile bir görüntüyü alt bölgeler olarak bölümlere ayırmak veya görüntüyü bir şeye temsil etmek bir veya daha fazla belirli nesneyi çıkarmak gibi daha anlamlı ve analiz edilmesi daha kolay ilgili bilgilere veya istenen bir özelliğe dayalı olarak görüntülere ilgi duyma. Görüntülerin restorasyonu konusunda pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen, performans Bu tür yöntemlerin sayısı hala yetersizdir, özellikle de görüntüler yüksek düzeyde gürültü veya algoritmalar yavaş olduğunda. Segmentasyonun görevi daha da zorlu konturlarını manuel olarak bile tanımlamanın zorluğundan dolayı ilgi nesneleri. Sorunlar genellikle düşük kontrast, bulanık konturlar, benzer bitişik nesnelerle yoğunluklar veya gerçek konturu olmayan çıkarılacak nesneler. Bu çalışmanın ilk amacı, hızlı görüntü restorasyonu ve bölütleme geliştirmektir. için daha iyi gürültü giderme ve hızlı ve sağlam performans sağlayan yöntemler Resim parçalama. Burada sunulan katkı, yeniden başlatılmış bir çeşitli koşullara kolayca uyarlanabilecek şekilde tasarlanmış homotopi analiz yöntemi görüntü işleme problemleri türleri. İkinci bir araştırma hedefi olarak önerdiğimiz Bir görüntüyü aşağıdakilere dayalı olarak bölümleyen görüntü seçici bölümleme için bir çerçeve çıkarılacak nesne/nesneler hakkında önceden bilinen bilgiler (örneğin BT görüntüsünde çıkarılacak hedef sol böbrektir ve ön bilgi, bu ilgi nesnesinde birkaç işaret). Bu tür segmentasyon özellikle tıbbi uygulamalar. Tıp uzmanları genellikle sınırları tahmin eder ve manuel olarak çizer. deneyimlerine dayanarak organ/organların Amacımız otomatik İlgi konusu nesnenin segmentasyonu, yalnızca doktorların yollarına katkı olarak değil ve cerrahlar teşhis koyar ve ameliyat eder, ancak diğer alanlarda da. Önerilen yöntemler farklı nesneleri bölümlere ayırmada başarı gösterdi ve farklı türlerde iyi performans gösterdi sadece iki boyutlu değil, üç boyutlu olarak da görüntüler.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the numerical solution of nonlinear partial differential equations and their application in image processing. The differential equations we deal with here arise from the minimization of variational models for image restoration techniques (such as denoising) and recognition of objects techniques (such as segmentation). Image denoising is a technique aimed at restoring a digital image that has been contaminated by noise while segmentation is a fundamental task in image analysis responsible for partitioning an image as sub-regions or representing the image into something that is more meaningful and easier to analyze such as extracting one or more specific objects of interest in images based on relevant information or a desired feature. Although there has been a lot of research in the restoration of images, the performance of such methods is still poor, especially when the images have a high level of noise or when the algorithms are slow. Task of the segmentation is even more challenging problem due to the difficulty of delineating, even manually, the contours of the objects of interest. The problems are often due to low contrast, fuzzy contours, similar intensities with adjacent objects, or the objects to be extracted having no real contours. The first objective of this work is to develop fast image restoration and segmentation methods which provide better denoising and fast and robust performance for image segmentation. The contribution presented here is the development of a restarted homotopy analysis method which has been designed to be easily adaptable to various types of image processing problems. As a second research objective we propose a framework for image selective segmentation which partitions an image based on the information known in advance of the object/objects to be extracted (for example the left kidney is the target to be extracted in a CT image and the prior knowledge is a few markers in this object of interest). This kind of segmentation appears especially in medical applications. Medical experts usually estimate and manually draw the boundaries of the organ/organs based on their experience. Our aim is to introduce automatic segmentation of the object of interest as a contribution not only to the way doctors and surgeons diagnose and operate but to other fields as well. The proposed methods showed success in segmenting different objects and perform well in different types of images not only in two-dimensional but in three-dimensional images as well.