Söğüt'ün gastronomik kimliğinin incelenmesi
Exemination of the gastronomic identity of Sogut
- Tez No: 740490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN CANKÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk mutfağının en görkemli çağlarını yaşadığı ve günümüzde de unvanını borçlu olduğu Osmanlıların ilk yerleşim yeri olan, beyliğin ve sonrasında devletin ilk başkenti olma özelliğini elinde bulunduran Söğüt, aynı zamanda Osmanlı ve tabi Türk mutfağının ilk ve önemli yemeklerine ve yemek kültürüne sahip olduğu düşüncesi ile Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Bu öneminden ötürü Söğüt ve çevresindeki gastronomi kültürünün incelenmesi, sorunlarının tespiti ve bu doğrultuda gastronomik kimliğin ortaya koyularak marka imajı değerlendirmesi yapılabilmesi amacı ile gastronomi paydaşlarıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yöntem kullanılmıştır. Nitel bir çalışma olmasından dolayı kuramsal veriler literatür taraması ile derlenerek, uygulama aşamasında saha araştırması sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Söğüt ve çevresindeki köylerden mutfak kültürüne aşina olduğu saptanan 20 kişi oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde olasılıklı olmayan örneklem yöntemlerinden benzeşik örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile kısmen yüz yüze görüşme tekniği ile, kısmen çevrim içi platformda elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel yöntem ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yörenin gastronomik kimlik algısını ve bu doğrultuda marka imajını etkileyen sorunlar çevresel etkenler, değişim/dönüşüm, yokluk/kıtlık, yöresellik, geleneksel gıda, dini inanışta gıda, zamanla değişim, sosyal yaşam, ekonomi etkisi ve yabancı mutfak tehdidi olmak üzere 10 tema altında toplanmıştır. Araştırmada meydana çıkan kodlar ise yörenin mutfak kültürünün büyük değişim ve dönüşüm göstermekte olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Söğüt, which was the first settlement of the Ottomans, where the Turkish cuisine lived its most glorious ages and to which it owes its title today, holding the distinction of being the first capital of the principality and later the state, is also the first and most important dishes of the Ottoman and of course Turkish cuisine and the food culture, with the thought that“it has a food culture”has an important place. Due to this importance, interviews were held with gastronomy stakeholders in order to examine the gastronomic culture in Söğüt and its surroundings, to identify its problems and to evaluate the brand image by revealing the gastronomic identity in this direction. The fenemenological method, one of the qualitative research methods, was used in the research. Since it is a qualitative study, the theoretical data were compiled with a literature review, and the results of the field research were evaluated in the application phase. The participants of the research consist of 20 people from Söğüt and its surrounding villages who were found to be familiar with the culinary culture. Homogen sampling method, one of the non-probability sampling methods, was used to determine the participants. The data were obtained through a semi-structured interview form, partly by face-to-face interview technique and partly on an online platform. The obtained data were analyzed by content analysis and descriptive method. As a result of the research, the problems affecting the gastronomic identity perception of the region and the brand image in this direction are under 10 themes: environmental factors, change/transformation, lack/famine, locality, traditional food, food in religious belief, change over time, social life, economy effect and foreign cuisine threat. has been collected. The codes revealed in the research revealed that the culinary culture of the region is undergoing great change and transformation and that some urgent measures should be taken.