Türkiye'de çıkan yemek dergileri üzerine kültürel bir inceleme: Yemek ve Kültür Dergisi
A cultural analysis of food magazines published in Turkey:Food and Culture Magazine
- Tez No: 1005217
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KOÇAK, PROF. DR. MERİÇ HARMANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Folklore, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2005 yılından bu yana Türkiye'de üç ayda bir yayımlanan Yemek ve Kültür dergisini, yemek aracılığıyla kimlik, gelenek, ritüel ve kültürel belleğin aktarımında önemli bir mecra olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, derginin yalnızca gastronomik bir yayın olmanın ötesine geçerek Türkiye'nin somut olmayan kültürel mirasının belgelenmesine ve yorumlanmasına nasıl katkı sunduğunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışma, 2005–2024 yılları arasında yayımlanan 74 sayıyı nitel bir içerik analizi yöntemiyle ele almış; dergide yer alan makale, deneme, röportaj, saha raporu ve arşiv metinlerini folklor, antropoloji, sosyoloji, felsefe ve sözlü tarih gibi disiplinlerin kavramlarıyla çözümlemiştir. İnceleme sürecinde, yemeğin ritüelistik, sembolik ve kimliksel yönleri ile toplumsal dönüşüm, etik, hafıza ve kültürel ifade biçimleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Yemek ve Kültür'ün Türkiye'de yemek söylemini akademik ve kültürel bir düzleme taşıyarak alana özgün bir yön kazandırdığını göstermektedir. Dergi, yemek tarifleri ya da gastronomi trendlerinden öte, yemeği kültürel bir metin ve toplumsal bir anlatı aracı olarak konumlandırmakta; mevsimsel ve bölgesel mutfak geleneklerinden inanç ve tabulara, nesiller arası bilgi aktarımından gündelik yaşam pratiklerine kadar geniş bir yelpazede kültürel okumalar sunmaktadır. Editoryal vizyonunu yemeği“kolektif hafızayı, kimliği ve kültürel sürekliliği yansıtan bir eser”olarak görmek üzerine kuran Yemek ve Kültür, bu yönüyle hem akademik çevreler hem de genel okuyucu kitlesi için Türkiye'de yemek çalışmalarının gelişiminde öncü ve referans niteliğinde bir kaynak haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Food and Culture magazine, published quarterly in Turkey since 2005, as an important medium for the transmission of identity, tradition, ritual, and cultural memory through food. The main objective of the research is to reveal how the magazine contributes to the documentation and interpretation of Turkey's intangible cultural heritage, going beyond being merely a gastronomic publication. To this end, the study analyzed 81 issues published between 2005 and 2025 using a qualitative content analysis method, interpreting the articles, essays, interviews, field reports, and archival texts featured in the magazine through the concepts of disciplines such as folklore, anthropology, sociology, philosophy, and oral history. During the examination process, the ritualistic, symbolic, and identityrelated aspects of food and the relationships between social transformation, ethics, memory, and forms of cultural expression were identified. The findings reveal that Food and Culture has brought the discourse on food in Turkey to an academic and cultural level, giving the field a unique perspective. Rather than focusing on recipes or gastronomic trends, the magazine positions food as a cultural text and a vehicle for social narrative, offering cultural readings across a broad spectrum, from seasonal and regional culinary traditions to beliefs and taboos, intergenerational knowledge transfer, and everyday life practices. Building its editorial vision on viewing food as“a work that reflects collective memory, identity, and cultural continuity,”Food and Culture has become a pioneering and reference source in the development of food studies in Turkey for both academic circles and the general reading public.