Eşyaya bağlı haklar ve borçlar
Realobligation and rights that linked to the property
  1. Tez No: 740511
  2. Yazar: MİRAY ELİF BAYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Hukukumuzda kural olarak borç altına girmek için irade beyanında bulunmak gerekmektedir ve sözleşmeler yalnızca sözleşme taraflarını bağlayıcıdır. Ancak bazı durumlarda irade beyanında bulunmaksızın, yalnızca bir eşya üzerinde hak sahibi olmak, kişiyi akdetmediği sözleşme ile bağlı kılabilir; dolayısıyla borç altına da sokabilir. Bu halde eşyaya bağlı borç ilişkisinden bahsedilir. Başka bir deyişle eşyaya bağlı borç ilişkisi, bir kimsenin bir mal üzerindeki ayni hakkı ya da zilyetliği nedeniyle borç altına girmesidir. Çalışmamızın amacı, Eşya Hukukunun temel ilkeleri çerçevesinde Türk Medeni Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve sair mevzuatlarda yer alan düzenlemeler de göz önünde bulundurularak eşyaya bağlı hak ve borçların ayni haklardan ve nisbi hak doğuran diğer borç ilişkilerinden ayrılan özellikleri ile doğumu ve sona ermesindeki özellikli halleri bir bütün olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Turkish legal system adopted declaration of intention to be in dept. Therefore, in principle, contracts are binding their parties. Nevertheless, in some cases having right on a good could incur a dept without any intention and bind with the contract which is not signed. That is called realobligation. In other words, realobligation means that getting into a debt without any intention of it. Depts arising this way are connected to a real right or possession. The purpose of our work is to set forth Realobligations' different characteristics- include arising and termination- from real rights and other obligations that rise to relative rights within the scope of Law of Property principles, Civil Code, Turkish Code of Obligations and other concerned legislation.