Ratlarda ekzojen melatonin uygulamasının kronik öngörülemeyen stres modelinde spermatogenezis üzerine etkisi
Effect of exogenous melatonin administration on spermatogenesis in chronic unpredictable stress rat model
- Tez No: 740522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CELLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Stres, modern yaşamın kaçınılmaz unsurlarından biridir. Yapılan çalışmalar stresin erkek üreme sistemine hasar verici birçok etkilerini göstermektedir. Melatonin ise güçlü bir antioksidan olması yanında anti-inflamatuvar, antiapipotik etkileri olan ve sirkadiyen salınım gösteren bir moleküldür. Bu çalışmada kronik stres durumlarında ekzojen melatoninin spermatogenezise hormonal, yangısal ve oksidan antioksidan yönden etkileri araştırıldı. Bu amaçla 40 adet erkek rat 5 gruba (kontrol, çözücü, melatonin, stres, stres+melatonin) ayrıldı (n=8). Stres gruplarına kronik öngörülemeyen stres modeli, melatonin gruplarına ise oral melatonin (10mg/kg) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Stress is one of the inevitable ingredients of modern life. Studies show the damaging effects of stress on the male reproductive system. Melatonin is a circadian rhythm molecule with anti-inflammatory and anti-apoptotic as well as strong antioxidant effects. This study investigated the hormonal, inflammatory, and oxidant-antioxidant effects of exogenous melatonin on spermatogenesis under stress conditions. For this purpose, 40 male rats were divided in 5 groups (Control, Vehicle, Melatonin, Stress, Stress+Melatonin) (n=8). Chronic unpredictable stress model was applied to stress groups, and oral melatonin was administered to melatonin groups.