Okul öncesi dönem çocuklarında duygu düzenleme becerileri ile ilgili yapılan çalışmaların incelenmesi
Investigation of studies on emotion regulation skills in preschool children
- Tez No: 740521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarında duygu düzenleme becerileri ile ilgili 2013-2021 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan bilimsel makalelerin, yüksek lisans ve doktora tezlerinin içeriklerinin incelenerek genel eğilimlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada, pdf formatında bilgisayar ortamına kaydedilen çalışmalar nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi modeliyle değerlendirilmiştir. Veriler hazırlanan analiz formu aracılığıyla toplanmıştır. Bu formda araştırmaların; türü, yayımlanma yılları, yazar sayıları, yapıldıkları bilim dalları, yöntemleri, örneklemleri, örneklemlerindeki çocuk sayısı, çocukların yaş grupları ve araştırmalarda kullanılan veri toplama araçları bölümlerine yer verilmiştir. Bu araştırma için Google Akademik ve Yök Tez Merkezi veri tabanlarında duygu düzenleme, duygu düzenleme becerisi ve okul öncesi dönem anahtar sözcükleriyle tarama yapılmıştır. Belirlenen ölçütleri karşılayan 60 çalışma incelenmiştir. Veriler SPSS25 paket programıyla analiz edilmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen bulgular yüzde ve frekans tablolarıyla gösterilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre konuyla ilgili en çok yüksek lisans tezlerinin yapıldığı, çalışmaların 2019 yılı itibariyle arttığı, araştırma makalelerin çoğunlukla iki ve üç yazarlı olduğu, tezlerin en çok Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalında yapıldığı, araştırma yöntemi olarak en çok ilişkisel tarama yönteminin kullanıldığı, örneklem grubu olarak en çok sadece çocukların alındığı, örneklemdeki çocuk sayısının en çok 101-200 aralığında olduğu, çocukların yaş gruplarının en çok 5-6 yaş grubu olduğu ve en çok kullanılan veri toplama aracının Duygu Düzenleme Ölçeği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the general tendencies of the scientific articles, master's and doctoral theses published in Turkey between 2013-2021 on emotion regulation skills in preschool children. In the research, the studies recorded in the computer environment in pdf format were evaluated with the document analysis model, which is one of the qualitative research methods. The data were collected through the prepared analysis form. In this form, researches; Type, year of publication, number of authors, branches of science, methods, samples, number of children in the sample, age groups of children and data collection tools used in research are included. For this research, Google Academic and YÖK Thesis Center databases were searched with the keywords of emotion regulation, emotion regulation skill and preschool period. 60 studies that met the specified criteria were reviewed. The data were analyzed with the SPSS25 package program. The findings obtained as a result of the examination are shown with percentage and frequency tables. According to the results of the research, the most postgraduate theses on the subject were made, the studies increased as of 2019, the research articles were mostly with two and three authors, the theses were mostly made in the Department of Preschool Education, the most relational scanning method was used as the research method, the sample group was It was seen that only children were taken most often, the number of children in the sample was between 101-200 at most, the age groups of children were mostly 5-6 years old, and the most used data collection tool was the Emotion Regulation Checklist.