Tüketim toplumunda nesnenin estetik değeri ve sanat nesnesine dönüşümü
Aesthetic value of object and transformation into art object in consumption society
- Tez No: 740535
 - Danışmanlar: PROF. MUSA KÖKSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada tüketim toplumunda nesnenin estetik değerinin sanat nesnesine dönüşümü incelenmiştir. Atık nesneler 20.yüzyıl başlarından itibaren sanatsal çalışmalara dâhil olarak, yeni bir boyuta taşınmıştır. Kâğıt parçaları, toprak, taş, demir parçaları, metal, muşamba ve doğal nesneler sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Montaj, kolaj, asembaj gibi tekniklerle Kübizm, Pop Art, Dadaizm, Video Art, Fluxus, Yoksul, Neo-dada gibi sanat akımları sanatçıların düşünce katkıları ile farklı anlamlar kazanmış ve birer sanat eserine haline gelmişlerdir. Zamanla değişen teknoloji yardımıyla sanat üretiminde kullanılan malzemeler de değişmiş, sanatçılar çalışmalarında kullandıkları materyallere kendi yorumlarını da katarak farklı bir boyut kazanmasını sağlamışlardır. Tüketim toplumunda sürekli üretmek durumunda olan sanatçı bazen övgü, bazen eleştiri, tepki niteliği taşıyan eserler ortaya koymuştur. Sanat, uygun düşünce ve ortam yapısı, istenilen malzeme ile sanatçılara yol göstererek, eserlerini en iyi resimde yapma ve sergileme, yapılan çalışmalarda kendini bulma çabasını kapsamaktadır. Tüketim toplumunda nesne ve atık nesnenin bütün olduğu, zamana göre kullanılan malzemelerin değişeceği, sanatçının herhangi bir malzemeye yaratıcı düşünce ile estetik sanat eserine dönüştürebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of the aesthetic value of the object into an art object in the consumer society has been examined. Waste objects have been moved to a new dimension by being included in artistic works since the beginning of the 20th century. Waste objects such as pieces of paper, soil, stone, pieces of iron, metal, and linoleum have inspired artists. Art movements such as Cubism, Pop Art, Dadaism, Video Art, Fluxus, Poor, Neo-dada, with techniques such as montage, collage, and asemblaj, gained different meanings with the intellectual contributions of the artists and became works of art. With the help of technology that changes over time, the materials used in art production have also changed, and the artists have added their own interpretations to the materials they use in their works, enabling them to gain a different dimension. The artist, who has to produce constantly in the consumer society, has produced works that are sometimes praise, sometimes criticism, reaction. Art includes the effort to make and exhibit their works in the best way, to find themselves in the works, by guiding the artists with the appropriate thought and environment structure, the desired material. It has been seen that in the consumer society, the object and the waste object are whole, the materials used will change according to time, and the artist can transform any material into an aesthetic work of art with creative thinking.