Gazetecilik alanında yapılmış olan lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of postgraduate theses in the field of journalism
- Tez No: 740536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KOÇ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Bibliography, Education and Training, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmada,“Gazetecilik Bilimi”nin gelişim sürecinin somut örnekleri olarak nitelendirilebilecek lisansüstü çalışmaların geldiği düzeyin belirlenmesinin gelecekteki bilimsel araştırmalara yol göstereceği gerekçesinden yola çıkılmıştır. Amaç bu alanda çok sınırlı ve sadece tematik alanda yapılmış çalışmalara katkı koyarak Türkiye'de gazetecilik alanında yapılmış olan lisansüstü tezlerin bilimsel verimlilik noktasında durumunun saptanması, sistematik bir şekilde derlenmesi ve geniş bir perspektiften bu alana bütüncül bir bakış açısı sağlanması için zemin oluşturmaktır. Araştırma kapsamına; Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi veri tabanı içerisinde kayıtlı, yayınlama izni olan,“Gazetecilik”alanında yapılmış, 1985-2020 yılları arasındaki toplam 2424 adet lisansüstü tez çalışması dâhil edilerek incelenmiştir. Doymuş örnekleme yönteminin kullanıldığı çalışmada tezler bibliyometrik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Gazetecilik disiplininin disiplinler arası yapısına uygun olarak birçok farklı alandan beslendiğini, alanının sınırlarını çizmekte zorlandığını göstermektedir. Bununla birlikte, iletişim fakültelerinin sayısındaki artış ile birlikte diğer alanların gazetecilik alanına yoğun ilgisiyle bu alanda yapılmış olan çalışmaların sayısında da yıllara göre doğrusal olmayan bir artış meydana gelmiştir. İletişim teknolojileri, yapay zekâ ve yeni medya gibi alanlarda meydana gelen gelişmeler doğrultusunda tez çalışmalarının da yön değiştirerek son dönemde bu alanlara kayarak ivme kazandığı görülmektedir. Ancak nicel artışın yanında nitelikle nasıl bir değişimin yaşandığının görülmesi için“Gazetecilik”bilimi alanında bu bağlamda yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was set out on the grounds that determining the level of graduate studies, which can be described as concrete examples of the development process of“Journalism Science”, will guide future scientific research. The aim of this study is to contribute to the very limited and only thematic studies in this field, to determine the status of the graduate theses in the field of journalism in Turkey in terms of scientific efficiency, to compile them systematically and to provide a holistic view to this field from a broad perspective. In the research, a total of 2424 postgraduate theses published between 1985 and 2020, among the theses in the field of Journalism registered in the database of the National Thesis Center of the Council of Higher Education, were examined. In the study in which the saturated sampling method was used, theses were analyzed with the bibliometric analysis method. The findings show that the discipline of journalism is fed from many different fields in accordance with its interdisciplinary structure, and it is difficult to draw the boundaries of the field. However, with the increase in the number of communication faculties and the increasing interest of other fields in the field of journalism, there has been a non-linear increase in the number of studies conducted in this field over the years. In line with the developments in areas such as communication technologies, artificial intelligence and new media, it is seen that the thesis studies have changed direction and gained momentum by shifting to these areas recently. However, there is a need for new research in the field of“Journalism”in this context in order to see what kind of qualitative change is experienced besides the quantitative increase.