Ürodinami sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı sedasyon gerekliliğini azaltabilir mi?
Can virtual reality reduce the need for anesthesia during videourodynamic studies in children?
  1. Tez No: 740548
  2. Yazar: CAN UTKU BAKLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERK BURGU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: VR teknolojisi artık günlük yaşamın parçası olan, sağlık sektörü de dahil birçok alanda kullanımı hızla artan bir teknolojidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyonda sıklıkla kullanılan bu teknoloji çocuk ürolojisi alanına da adapte edilebilir. Nörojen mesane değerlendirmesi için aralıklı olarak invaziv ürodinamik inceleme yapılan çocuklara işlem sırasında hareket kısıtlılığı sağlamak ve optimal bir test yapmak amacı ile sedoanaljezi verilmektedir. Daha büyük çocuklarda ise mümkün olduğu kadar sedoanaljezi verilmeden işlem yapılmaya çalışılmakta, gereği halinde sedoanaljezi verilmektedir. Bu çalışmada VR kullanımının optimal ürodinamik şartları koruyarak sedoanaljezi kullanımını azalttığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nörojen mesane ile bebeklikten itibaren takip edilen ve CIC uygulayan, ≥6 yaşında, Ağustos 2020 – Aralık 2021 arasında rutin dolum sistometrisi uygulanan toplam 66 çocuk çalışmaya dahil edildi. Nörojen mesane etyolojisinde 56 hastada NTD, 2 hastada Hinman sendromu, 2 hastada Ochoa sendromu, 3 hastada epispadiasa bağlı, 3 hastada PUV'a bağlı nörojen mesane vardı. Hastalar sedoanaljezi, TV ve VR grubu olmak üzere üç gruba randomize edilerek ayrıldı. Sedoanaljezi grubuna sedoanaljezi altında, TV grubundaki çocuklara TV izlerken, VR grubundaki hastalara VR gözlük ile dolum sistometrisi yapıldı. VR gözlük olan hastalara rahatlatıcı, 3-D, 360⁰ kuşbakışı veya sualtı gezinti görüntüleri izletildi. Artefakttan kaçınmak için el aparatı takılmadı. Hastaların yaş, cinsiyet, işlem sırasındaki artefakt sayıları, maksimum mesane kapasiteleri, çalışmanın başarı ile sonlandırılması karşılaştırıldı. Demografik veriler için tanımlayıcı istatistikler, diğer verilerin karşılaştırılması için Ki-kare ve Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların demografik verileri benzerdi. TV grubundaki 22 hastadan 10 tanesinde, VR grubundaki 22 hastadan 3 tanesinde işlemin tamamlanamaması üzerine sedoanaljezi verildi ve işlem bu şekilde yapıldı. Sedoanaljezi grubundaki hastaların tamamında inceleme başarı ile sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim Sedoanalgesia is given to children who have intermittently undergone invasive urodynamic examination for the evaluation of neurogenic bladder in order to limit movement during the procedure for an optimal test. In this study,it was aimed to show that the use of VR technology reduces the need of sedoanalgesia by maintaining optimal test conditions. Materıal And Methods A total of 66children who were followed up with neurogenic bladder,applying CIC and underwent routine filling cystometry between August2020 and December2021,were included in the study.All patients were older than age of 6.The patients were randomized into three groups as sedoanalgesia,TV and VR groups.Filling cystometry was performed to sedoanalgesia group under sedoanalgesia,while the children in the TV group were watching TV and while the patients in the VR group were using VR glasses.Age, gender,number of artifacts during the procedure, maximum bladder capacity,and successful termination of the study were compared. Results The demographic data of the patients were similar.10/22 patients in the TV group and in3/22 patients in the VR group could not adapt to the test and sedoanalgesia was given and the procedure was performed in this way.The examination was successfully terminated in all patients in the sedoanalgesia group.